D2E160-AH02-15
Certification :
CE
Place of Origin :
GERMANY
MOQ :
1
Price :
Contact us
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
50
Delivery Time :
3-5days
Packaging Details :
New Original Box
Model :
D2E160-AH02-15
Brand :
EBMPAPST
Code :
3ADT754018P0001
Weight :
10.2 kg
Condition :
NEW ORGINAL
Type :
Centrifugal fan
Description
EBMPAPST Centrifugal Fan D2E160-AH02-15 for ABB VFD ACS800 Inverter Industrail Cooling Fan
General Information
Type FAN, CENTRIFUGAL
PRODUCT ID 3ADT754018P0001
Сustoms Tariff Code 84145980
Produced in Germany (DE)
Weight 10.2 KG
Model FAN D2E 160-AH02-15
Item Name CENTRIFUGAL COOLING FAN
Specifications Fan; 230V; 50/60HZ; 12UF; 750 CFM
Technical data
Mass:9.7 kg
Size:160 mm
Surface of rotor:Coated in black
Material of impeller:Sheet steel, hot-galvanised
Housing material:Sheet steel, hot-galvanised
Material of guard grille:Steel, phosphated and plastic-coated in white aluminium (RAL 9006)
Motor suspension:Motor mounted vibration-free on both sides
Direction of rotation:Counter-clockwise, seen on rotor
Type of protection:IP 00
Insulation class:"F"
Humidity class:F2-1
Max. permissible ambient motor temp. (transp./ storage):+ 80 °C
Min. permissible ambient motor temp. (transp./storage):- 40 °C
Mounting position: Shaft horizontal
Condensate discharge holes:None, open rotor
Operation mode:S1
Motor bearing:Ball bearing
Touch current acc. IEC 60990(measuring network Fig. 4, TN system) < 0.75 mA
Electrical leads:Via terminal strips, integrated capacitor connected via terminal strips
Motor protection: Thermal overload protector (TOP) brought out
Cable exit:Axial
Protection class:I (if protective earth is connected by customer)
Product conforming to standard:EN 60335-1
Approval:CCC
Dimensions:
Product Net Weight: 10.2 kg
Description of Centrifugal fans
Centrifugal fans from ebm-papst are available with forward or backward curved blades. The
outstanding feature of the external rotor motors is their compact, flat design, which results from
integrating the external rotor motor into the impeller. "Blowers" refers to devices with scroll
housing, while centrifugal fans are shipped without scrolls.
All the facts at a glance:
– AC and EC centrifugal fans with forward-curved blades
– “RadiCal” AC and EC low-pressure fans
– “RadiFit” as EC system solution
– “RadiPac” and “RadiFit” EC medium-pressure fans
– Compact design with external rotor motor technology
– Comprehensive series for every application
– 100% speed-controlled through analogue or serial interface