D4E225-CC01-57
Certification :
CE
Place of Origin :
GERMANY
MOQ :
1
Price :
Contact us
Payment Terms :
T/T
Delivery Time :
3-5days
Packaging Details :
New Original Box
Model :
D4E225-CC01-57
Brnad :
EBMPAPST
Type :
Centrifugal fan
Condition :
NEW ORGINAL
Weight :
11.3 kg
Code :
Description
ABB NEW AC Centrifugal Cooling Fan D4E225-CC01-57 for ACS800 VFD Inverter in stock
Description
Spare ABB Centrifugal Cooling Fan assembly, complete with motor for ABB ACS800 Inverter Drive.
Type: D4E225-CC01-57 (Was D4E225-CC01-02).
Specifications: 230V~ 50/60Hz 2.40/2.75A 540/625W 1210/1300min-1 400VDB
Motor:M4E074-LA 230V~ 50/60Hz
Weight: 14.5kg in carton 60x30x30cm.
Spare for:
ACS800-104-0170-3,
ACS800-104-0210-3,
Manufacturer: ABB.
Technical description
Weight 12 kg
Motor size 74
Size 225 mm
Impeller material Sheet steel, galvanized
Housing material Sheet steel, galvanized
Motor suspension Motor vibration-damped on both sides
Direction of rotation Counterclockwise, viewed toward rotor
Degree of protection IP22
Insulation class "B"
Moisture (F) / Environmental (H) protection class F2-1 / H0+
Max. permitted ambient temp. for motor (transport/storage) + 80 °C
Min. permitted ambient temp. for motor (transport/storage) - 40 °C
Installation position Any
Condensation drainage holes None, open rotor
Mode S1
Motor bearing Ball bearing
Touch current according to IEC 60990 (measuring circuit Fig. 4, TN system) < 0,75 mA