3BSE013250R1
Signal specification :
230 V a.c./d.c. (5-250 V a.c./d.c.), 3 A
Number of channels :
8 channels
Signal Type :
Relay (NC)
Description
ABB DI821 S800 I/O Module DO820 3BSE013250R1 DIGITAL OUTPUT MODULE 8 CH 230 V a.c./d.c
Description of DO820
The DO820 is an 8 channel 230 V a.c./d.c. relay (NC) output module for the S800 I/O. The maximum output voltage is 250 V a.c. and the maximum continuous output current is 3 A. All outputs are individually isolated. Each output channel consists of optical isolation barrier, output state indication LED, relay driver, relay and EMC protection components. The relay supply voltage supervision, derived from the 24 V distributed on the ModuleBus, gives an error signal if the voltage disappears, and the Warning LED turns on. The error signal can be read via the ModuleBus. This supervision can be enabled/disabled with a parameter.
General Information
Type Digital Output
Signal specification 230 V a.c./d.c. (5-250 V a.c./d.c.), 3 A
Article number 3BSE013250R1
Number of channels 8
Signal type Relay (NC)
HART No
SOE No
Redundancy No
High integrity No
Intrinsic safety No
Mechanics S800
Detailed data
Isolation Individually isolated, channel-to-channel and to circuit common
Current limiting Can be current limited by the MTU
Maximum field cable length 600 meters (656 yards)
Rated insulation voltage 250 V
Dielectric test voltage 2000 V a.c.
Power dissipation Typ. 2.9 W
Current consumption +5 V Modulebus 60 mA
Current consumption +24 V Modulebus 140 mA
Current consumption +24 V external 0
Diagnostics
Front LED’s F(ault), R(un), W(arning), O(SP), Channel 1-8 Status
Supervision 24 / 12 V Relay power converter monitor
Status indication of supervision Module Error, Module Warning, Channel error
I/O Modules
AI801 AI810 AI815 AI820 AI825
AI830A AI835A AI843 AI845 AI880A
AI890 AI893 AI895 AO801 AO810V2
AO815 AO820 AO845A AO890 AO895
DI801 DI802 DI803 DI810 DI811
DI814 DI818 DI820 DI821 DI825
DI828 DI830 DI831 DI840 DI880
DI890 DO801 DO802 DO810 DO814
DO815 DO818 DO820 DO821 DO828
DO840 DO880 DO890 DP820 DP840
Features and benefits
  • 8 channels for 230 V a.c./d.c. relay Normal Closed (NC) outputs
  • 8 isolated channels
  • Output status indicators
  • OSP sets outputs to predetermined state upon error detection
Compability
Use with MTU TU811, TU813, TU831, TU836, TU837, TU851
Keying code CA
Dimensions
Height 119 mm (4.7”)
Width 45 mm (1.77”)
Depth 102 mm (4.01”), 111 mm (4.37”) including connector
Weight 0.23 kg (0.5 lbs.)
Some ABB items sold by WTL:
Liability:
compliance to their machinery.
Our Brands:
【Honeywell】 Module DCS/PLC/Transmitter
【Emerson/Delta V】 Module/ CT Motor & Drives
【ABB】 I/O Module
【AB】 Module&Touch Screen
【Rosemount】 Transmitter
【Yokogawa】 Transmitter
【Yaskawa】 Servo Drive&Servo Motor
【GE/Fanuc】 IC69 Series PLC
【Mitsubishi】 Servo Drive&Servo Motor
(Modicon,SMC,SICK,NORGREN,Siemens,Ebmpapst etc.)
Company Introduction
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
ABB
Model Number :
DO820
Certification :
CE
MOQ :
1
Price :
Contact us
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier