MAX17501GATB+T
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1-3 days
Packaging Details :
standard
Product Status :
Active
Function :
Step-Down
Output Configuration :
Positive
Topology :
Buck
Output Type :
Adjustable
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Description
MAX17501GATB+T Power Management ICs 60V 500mA DC-to-DC Converter Buck Switching Regulator Package 10-WFDFN
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
55.2V
Current - Output
Frequency - Switching
600kHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
10-TDFN (3x2)
Applications
● Industrial Process Control
● HVAC and Building Control
● Base Station, VOIP, Telecom
● Home Theatre
● Battery-Powered Equipment
● General-Purpose Point-of-Load
Benefits and Features
● Eliminates External Components and Reduce Total Cost
No Schottky-Synchronous Operation for High
Efficiency and Reduced Cost
Internal Compensation and Feedback Divider for
3.3V and 5V Fixed Outputs
All-Ceramic Capacitors, Ultra-Compact Layout
● Reduces Number of DC-DC Regulators to Stock
Wide 4.5V to 60V Input Voltage Range
0.9V to 92%VIN Adjustable Output Voltage
Delivers Up to 500mA
600kHz and 300kHz Switching Frequency Options
Available in a 10-Pin, 3mm x 2mm TDFN Package
● Reduces Power Dissipation
Peak Efficiency > 90%
PFM Feature for High Light-Load Efficiency
Shutdown Current = 0.9μA (typ)
● Operates Reliably in Adverse Industrial Environments
Hiccup-Mode Current Limit, Sink Current Limit, and
Autoretry Startup
Built-In Output-Voltage Monitoring (Open-Drain
RESET Pin)
Resistor-Programmable EN/UVLO Threshold
Adjustable Soft-Start and Prebiased Power-Up
High Industrial -40°C to +125°C Ambient Operating
Temperature Range/-40°C to +150°C Junction
Temperature Range
Battery protectionWhy buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
ADI
Model Number :
MAX17501GATB+T
Place of Origin :
original
MOQ :
Price :
Negotiable
Payment Terms :
Contact Supplier