MIC5219-3.3YML-TR
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1 - 3 days
Packaging Details :
standard
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
12V
Number of Regulators :
1
Description
MIC5219-3.3YML-TR Power Management
IC High Efficiency Low Quiescent Current High Power Output
Product Listing:
MIC5219-3.3YML-TR, Power Management IC
Description:
The MIC5219-3.3YML-TR is a low-dropout (LDO) linear voltage regulator that offers extremely low quiescent current and very low dropout voltage. It provides up to 300mA of continuous output current, and operates from 2.7V to 5.5V input voltage range. This device is ideal for applications requiring low noise and low power consumption.
Features:
• Output voltage: 3.3V
• Output current: 300mA
• Low Quiescent Current: <80μA
• Dropout voltage: <200mV
• Operating temperature range: -40°C to +125°C
• Supports input voltage range: 2.7V to 5.5V