VUO36-12NO8
Model Number :
VUO36-12NO8
Package :
FO-B
Description
VUO36-12NO8 Rectifier Bridge Standard Rectifier Module
Product Attributes
  • Brand: Littelfuse (implied by disclaimer)
  • Package: FO-B
  • Terminals: " fast-on
  • Certifications: RoHS compliant
  • Isolation Voltage: 3000 V~
Technical Specifications
Symbol Definition Conditions Unit min. typ. max.
VRRM max. repetitive reverse blocking voltage Tj = 25C V 1200
VRSM non-repetitive reverse blocking voltage Tj = 25C V 1300
IR reverse current VRRM = 1200 V; Tj = 25C A 125
VF forward voltage drop IF = 15 A; Tj = 150C V 0.93 1.18
VF0 threshold voltage Tj = 150C V 0.76
rF slope resistance for power loss calculation only Tj = 150C m 9.1
Ptot total power dissipation Tj = 25C W 17
thJC thermal resistance junction to case DC = 1 K/W 1.04
thCH thermal resistance case to heatsink DC = 1 K/W 0.15
IFSM max. forward surge current t = 10 ms; (50 Hz), sine; Tj = 45C A 550
It value for fusing t = 10 ms; (50 Hz), sine; Tj = 150C kAs 1.11
CJ junction capacitance VR = 400 V; f = 1 MHz; Tj = 25C pF 18
IRMS RMS current per terminal A 100 125
TVJ virtual junction temperature C 150
Tstg storage temperature C -40 125
Top operation temperature C -40 150
ISOL isolation voltage t = 1 second; VR = 0 V; f = 50/60 Hz, RMS; I 1 mA V 3000
Mounting torque Nm 1.8 2.2
Weight g 20
2410121918_Littelfuse-IXYS-VUO36-12NO8_C5377605.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current :
595A
Operating Junction Temperature Range :
-40℃~+125℃
Voltage - Forward(Vf@If) :
1.04V@15A
Current - Rectified :
27A
Voltage - DC Reverse(Vr) :
1.2kV
Description :
Bridge Rectifier 1200V 27A