LD35SB100
Model Number :
LD35SB100
Package :
SIP-4P
Description
LD35SB10 Thru LD35SB120 High Current Glass Passivated Molding Single-Phase Bridge Rectifier
The LD35SB10 Thru LD35SB120 series is a high current, glass passivated molding single-phase bridge rectifier designed for applications requiring reverse voltages from 100V to 1000V and a forward current of 35A. Key features include a plastic package with Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0, high current capacity in a small package, glass passivated chip junctions, ESD HBM Classification 3A, superior thermal conductivity, and high IFSM.
Product Attributes
  • Brand: LD (implied by model numbers)
  • Certifications: Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0, ESD HBM Classification 3A
Technical Specifications
ParameterSymbolLD35SB10LD35SB20LD35SB40LD35SB60LD35SB80LD35SB100LD35SB120Unit
Maximum repetitive voltageVRRM10020040060080010001200V
Maximum RMS VoltageVRMS70140280420560700840V
Maximum DC Blocking VoltageVDC10020040060080010001200V
Maximum DC reverse current at rated DC blocking voltage (TA=25)IR10A
Maximum DC reverse current at rated DC blocking voltage (TA=125)IR500A
Maximum average forward rectified output current (With heatsink Tc=100)Io (1)35A
Maximum average forward rectified output current (Without heatsink Ta=25)Io (2)10A