S6010LS2TP
Model Number :
S6010LS2TP
Package :
TO-220AB-L
Description
Product Description
The Sxx10x SCR series is designed for uni-directional switch applications including phase control, heating, motor speed controls, converters/rectifiers, and capacitive discharge ignitions. These SCRs feature a low gate current trigger level (0.2 to 15 mA at approximately 1.5V). A sensitive version offers a gate trigger current less than 500A, making it easily triggered by sense coils, proximity switches, and microprocessors. Internally constructed isolated packages are available for simplified heat sinking with high isolation voltage.
Product Attributes
  • Brand: Littelfuse, Inc.
  • Certifications: Halogen-free, RoHS-compliant
Technical Specifications
SeriesTypeVDRM/VRRM (V)IT(RMS) (A)IGT (mA)VGT (V)ITSM (A)R(J-C) (C/W)R(J-A) (C/W)
Sxx10xSx & Sxx10xStandard400 to 1000100.2 to 15Max. 1.583 (50Hz) / 100 (60Hz)1.45 to 3.040 to 70
Sxx10xSySensitive400 to 100010Max. 0.5 (Sxx10xS3: Max. 0.2)Max. 0.883 (50Hz) / 100 (60Hz)1.45 to 3.065 to 85
2410301806_Littelfuse-S6010LS2TP_C3614448.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Uni directional SCR switch Littelfuse S6010LS2TP for phase control heating motor speed applications
Ask Latest Price
Holding Current (Ih) :
6mA
Current - Gate Trigger(Igt) :
200uA
Voltage - On State(Vtm) :
1.6V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) :
Current - On State(It(RMS)) :
10A
Peak off - state voltage(Vdrm) :
600V