BT134W-600E
Model Number :
BT134W-600E
Package :
SOT-223
Description
Product Overview
The BT134W Series are 2A, 4-quadrant TRIACs designed for applications requiring high shock loading capability and excellent commutation performance, particularly with inductive loads. These TRIACs are ideal for controlling heating, motor speed, and various household appliances.
Product Attributes
  • Brand: FS (Fuxin Semiconductor)
  • Package: SOT-223-3L
  • Marking: BT13 XXXX
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Test Condition
Repetitive peak off-state voltage VDRM / VRRM 600 V
800 V
RMS on-state current IT(RMS) 2 A
Non repetitive surge peak on-state current (full cycle, F=50Hz) ITSM 20 A
I2t value for fusing (tp=10ms) I2t 0.72 A2s
Critical rate of rise of on-state current (IG =2IGT) dIT/dt 20 A/s
Peak gate current IGM 2 A
Average gate power dissipation PG(AV) 0.5 W
Junction Temperature TJ -40 ~ +125
Storage Temperature TSTG -40 ~ +150
Gate trigger current IGT 5 mA VD=12V, RL=30, Tj=25 (Quadrant --)
10 mA VD=12V, RL=30, Tj=25 (Quadrant IV)
Gate trigger voltage VGT 1.3 V ALL Quadrants
Gate non-trigger voltage VGD 0.2 V VD =VDRM, Tj =125
Latching current IL 5 mA IG=1.2IGT (Quadrant -)
10 mA IG=1.2IGT (Quadrant -IV)
Holding current IH 5 mA IT=200mA
Critical-rate of rise of commutation voltage dVD/dt 15 V/s VD=2/3VDRM, Gate Open, Tj =125
Forward "on" voltage VTM MAX. 1.55 V ITM =1.4A, tp=380s
Repetitive Peak Off-State Current IDRM MAX. 5 A VD =VDRM, Tj=25
Repetitive Peak Reverse Current IRRM MAX. 0.5 mA VR =VRRM, Tj=125
Junction to case thermal resistance (AC) Rth(j-c) TYP. 31 /W
Applications
  • Heating controller
  • Motor speed controller
  • Mahjong machine
  • Blender
  • Hair straightener
  • Household appliances like toasters
2409302200_FUXINSEMI-BT134W-600E_C5380692.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
FUXINSEMI BT134W600E 2A TRIAC Semiconductor Component SOT223 Package for Household Appliance Control
Ask Latest Price
Holding Current (Ih) :
5mA
Current - Gate Trigger(Igt) :
5mA
Voltage - On State(Vtm) :
1.55V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) :
500mW
Current - On State(It(RMS)) :
2A
Peak off - state voltage(Vdrm) :
600V
Contact Supplier