BTA41T-1600BW
Model Number :
BTA41T-1600BW
Package :
TO-3P
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Niuhang (NH Trademark)
  • Origin: Guangdong Niuhang Specification Electronic Technology Co., Ltd.
  • Product Line Code: FF
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Package Type: TO-3P
  • Internal Insulation: Ceramic Pad
Technical Specifications
Model Parameter Test Conditions Symbol Value Unit
BTA41T-1600BW Repetitive Peak Off-State Voltage VDRM 1600 V
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 1600 V
RMS On-State Current Tc 80 IT(RMS) 40 A
Non Repetitive Surge Peak On-State Current F= 50 Hz,Tp= 20 ms ITSM 400 A
IT Value For Fusing Tp= 10 ms It 800 As
Critical Rate Of Rise Of On-State Current IG=2*IGT, tr10ns di/dt 50 A/s
Peak Gate Current Tp= 20 s,Tj= 150 IGM 8.0 A
Average Gate Power Dissipation Tj= 150 PG(AV) 40.0 W
Maximum Mounting Torque M3 screw TMM 1.1 N.m
Operating Junction Temperature Range TJ -40 to 150
Storage Temperature Range TSTD -40 to 150
Typical Thermal Resistance (Junction to Case) RJC 0.9 /W
BTA41T-1600BW Gate Trigger Current VD=12V,IT=0.1A IGT (--) 50 mA
Gate Trigger Voltage VD=12V,IT=0.1A VGT (--) 1.3 V
Holding Current IT=500mA IH 80 mA
Latching Current IG=1.2*IGT IL (-) 100 mA
Latching Current IG=1.2*IGT IL () 160 mA
Rise Of Off-State Voltage VD=2/3*VDRM, Gate open, Tj =150C dv/dt 1000 V/s
Peak On-State Voltage IT= 40 A, Tj =25C VTM 1.50 V
Peak Repetitive Forward Blocking Current VD=VDRM, Tj =25C IDRM 10.0 uA
Peak Repetitive Forward Blocking Current VD=VDRM, Tj =125C IDRM 4.0 mA
Peak Repetitive Reverse Blocking Current VR=VRRM, Tj =25C IRRM 10.0 uA
Peak Repetitive Reverse Blocking Current VR=VRRM, Tj =125C IRRM 4.0 mA
Weight: App. 0.321 Grams (0.01132 Ounce)
Package Dimensions (TO-3P):
A 14.900 - 15.500 0.587 - 0.610
B 4.100 - 4.700 0.161 - 0.185
C 2.500 - 3.200 0.098 - 0.126
D 1.100 - 1.400 0.043 - 0.055
E 4.100 - 4.400 0.161 - 0.173
F 20.200 - 20.800 0.795 - 0.819
G 15.000 - 15.600 0.591 - 0.614
H 5.300 - 5.700 0.209 - 0.224
I 4.300 - 4.700 0.169 - 0.185
J 1.400 - 1.700 0.055 - 0.067
K 7.800 - 8.300 0.307 - 0.327
L 2.700 - 3.000 0.106 - 0.118
M 0.500 - 0.700 0.020 - 0.028
Packing Information (TO-3P):
TO-3P T/P 540x165x55 600 550190x240 2400
Model and Identification Instructions:
BT A 41 T - 1600 xW
  • BT: TRIAC
  • Insulation Spec.: A=Insulation, B=No insulation
  • IT(RMS) Spec.: 41=40A
  • Package Spec.: T=TO-3P, '-'=Connector constant
  • VDRM/VRRM Spec.: 1600=1600V
  • IGT Spec.: BW: IGT -- 50mA
Product Summary Marking:
  • NH = Niuhang Trademark
  • FF = Product Line Code
  • BTA41T-1600BW = Model
  • YWW = Date Code
  • LLWWF = Internal Code
2504101957_NH-BTA41T-1600BW_C47147540.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Holding Current (Ih) :
80mA
Current - Gate Trigger(Igt) :
50mA
Voltage - On State(Vtm) :
1.5V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) :
40W
Current - On State(It(RMS)) :
40A
Peak off - state voltage(Vdrm) :
1.6kV