IKW40N120CH7XKSA1-HXY
Model Number :
IKW40N120CH7XKSA1-HXY
Package :
TO-247
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUAXUANYANG
  • Origin: Shenzhen HuaXuanYang Electronics CO.,LTD
  • Certifications: AEC-Q101 Qualified, Halogen Free and Green Devices Available (RoHS Compliant)
Technical Specifications
ParameterValueUnitDescription
VCES1200VCollector-Emitter Voltage
IC (@TC=25C)80ACollector Current
IC (@TC=100C)40ACollector Current
ICM160APulsed Collector Current, tp limited by TJmax
VCE(sat).typ (@IC=40A, TJ=25C)1.70VCollector-Emitter Saturation Voltage
VGE(TH)4.3 - 6.3VGate Threshold Voltage
PD (@TC=25C)441WPower Dissipation
TJmax, Tstg-55 to 175Operating Junction and Storage Temperature Range
RJC (IGBT)0.34/WJunction-to-Case (IGBT)
RJA40/WJunction-to-Ambient
Package TypeTO-247
Device Per Unit30TubeQuantity
2509181738_HXY-MOSFET-IKW40N120CH7XKSA1-HXY_C49003410.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
IGBT transistor HXY MOSFET IKW40N120CH7XKSA1-HXY for motor drives and onboard charger applications
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
441W
Td(off) :
262ns
Td(on) :
25ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
93pF