IGP06N60T
Model Number :
IGP06N60T
Package :
TO-220-3
Description
Product Overview
The IGP06N60T is a TRENCHSTOP Series Low Loss IGBT designed for 600V applications. It features very low VCE(sat) of 1.5V (typ.), a maximum junction temperature of 175C, and a short circuit withstand time of 5s. This IGBT utilizes TRENCHSTOP and Fieldstop technology, offering very tight parameter distribution, high ruggedness, and temperature-stable behavior. It also boasts low EMI and is qualified according to JEDEC standards for target applications. The product is Pb-free lead plating and RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Infineon Technologies
  • Series: TRENCHSTOP
  • Technology: TRENCHSTOP and Fieldstop
  • Certifications: JEDEC, RoHS compliant
  • Lead Plating: Pb-free
Technical Specifications
TypeVCE (V)IC; Tc=100C (A)VCE(sat),Tj=25C (V)Tj,max (C)MarkingPackage
IGP06N60T60061.5175G06T60PG-TO220-3
ParameterSymbolConditionsValueUnit
Collector-emitter breakdown voltageV(BR)CESVGE=0V, IC=0.25mA600V
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)VGE = 15V, IC=6A, Tj=25C1.5V
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)VGE = 15V, IC=6A, Tj=175C1.8V
Gate-emitter threshold voltageVGE(th)IC=0.18mA, VCE=VGE4.1 - 5.7V
Zero gate voltage collector currentICE SVCE=600V, VGE=0V, Tj=25C- 40A
Zero gate voltage collector currentICE SVCE=600V, VGE=0V, Tj=175C- 700A
Gate-emitter leakage currentIGE SVCE=0V,VGE=20V- 100nA
TransconductancegfsVCE=20V, IC=6A- 3.6S
Input capacitanceCissVCE=25V, VGE=0V, f=1MHz- 368pF
Output capacitanceCossVCE=25V, VGE=0V, f=1MHz- 28pF
Reverse transfer capacitanceCrssVCE=25V, VGE=0V, f=1MHz- 11pF
Gate chargeQGat eVCC=480V, IC=6A, VGE=15V- 42nC
Internal emitter inductanceLEmeasured 5mm from case- 7nH
Short circuit collector currentIC(SC)VGE=15V, tSC 5s, VCC = 400V, Tj = 25C- 55A
ParameterSymbolConditionsValue (Tj=25C)Value (Tj=175C)Unit
Turn-on delay timetd(on)VCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF99ns
Rise timetrVCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF68ns
Turn-off delay timetd(off)VCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF130165ns
Fall timetfVCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF5884ns
Turn-on energyEonVCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF0.090.14mJ
Turn-off energyEoffVCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF0.110.18mJ
Total switching energyEtsVCC=400V, IC=6A, VGE=0/15V, rG=23, L=60nH, C=40pF0.20.335mJ
2410121815_Infineon-IGP06N60T_C536072.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
600V IGBT Infineon IGP06N60T with low saturation voltage and short circuit withstand time of 5 seconds
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
88W
Td(off) :
130ns
Td(on) :
9ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
600V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
11pF
Input Capacitance(Cies) :
368pF
Contact Supplier