FGW50XS65D
Model Number :
FGW50XS65D
Package :
TO-247
Description
Fuji Electric FGW50XS65D Discrete IGBT
Product Attributes
  • Brand: Fuji Electric
  • Series: XS-series
  • Package: TO-247-P/TO-247-P2
Technical Specifications
ParameterSymbolConditionsMin.Typ.Max.UnitRemarks
Absolute Maximum Ratings
Collector-Emitter VoltageVCES650V
Gate-Emitter VoltageVGES±20V
Transient Gate-Emitter Voltagetp < 1 µs±30V
DC Collector CurrentIC@25TC = 25 °C77A
DC Collector CurrentIC@100TC = 100 °C50A
Pulsed Collector CurrentICP200ANote *1
Turn-Off Safe Operating AreaVCE ≤ 650 V, Tvj ≤ 175 °C-200A
Diode Forward CurrentIF@2548A
Diode Forward CurrentIF@10030A
Diode Pulsed CurrentIFP200ANote *1
IGBT Max. Power DissipationPtot_IGBTTC = 25 °C290W
FWD Max. Power DissipationPtot_FWDTC = 25 °C131W
Operating Junction TemperatureTvj-40+175°C
Storage TemperatureTstg-55+175°C
Electrical Characteristics
Zero Gate Voltage Collector CurrentICESVCE = 650 V, VGE = 0 V, Tvj = 25 °C250µA
Zero Gate Voltage Collector CurrentICESVCE = 650 V, VGE = 0 V, Tvj = 175 °C2mA
Gate-Emitter Leakage CurrentIGESVCE = 0 V, VGE = ± 20 V200nA
Gate-Emitter Threshold VoltageVGE(th)VCE = 20 V, IC = 50 mA3.44.04.6V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)VGE = 15 V, IC = 50 A, Tvj = 25 °C1.351.70V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)VGE = 15 V, IC = 50 A, Tvj = 125 °C1.50-V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)VGE = 15 V, IC = 50 A, Tvj = 175 °C1.60-V
Input CapacitanceCiesVCE = 25 V, VGE = 0 V, f = 1 MHz4100-pF
Output CapacitanceCoes96-pF
Reverse Transfer CapacitanceCres42-pF
Gate ChargeQGVCC = 520 V, IC = 50 A, VGE = 15 V210-nC
Turn-On Delay Timetd(on)Tvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω32-nsEnergy loss include “tail” and FWD reverse recovery.
Rise TimetrTvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω34-ns
Turn-Off Delay Timetd(off)Tvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω240-ns
Fall TimetfTvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω20-ns
Turn-On EnergyEonTvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω0.54-mJ
Turn-Off EnergyEoffTvj= 25 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω0.38-mJ
Turn-On Delay Timetd(on)Tvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω32-nsEnergy loss include “tail” and FWD reverse recovery.
Rise TimetrTvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω32-ns
Turn-Off Delay Timetd(off)Tvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω280-ns
Fall TimetfTvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω21-ns
Turn-On EnergyEonTvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω0.66-mJ
Turn-Off EnergyEoffTvj = 150 °C, VCC = 400 V, IC = 25 A, VGE = 15 V, RG = 10 Ω0.50-mJ
Forward Voltage DropVFIF = 30 A, Tvj = 25 °C1.702.15V
Forward Voltage DropVFIF = 30 A, Tvj = 125 °C1.78-V
Forward Voltage DropVFIF = 30 A, Tvj = 175 °C1.78-V
Diode Reverse Recovery TimetrrVCC = 400 V, IF = 15 A, -diF/dt = 900 A/µs, Tvj = 25 °C62-ns
Diode Reverse Recovery ChargeQrrVCC = 400 V, IF = 15 A, -diF/dt = 900 A/µs, Tvj = 25 °C0.50-µC
Diode Reverse Recovery TimetrrVCC = 400 V, IF = 15 A, -diF/dt = 900 A/µs, Tvj = 150 °C100-ns
Diode Reverse Recovery ChargeQrrVCC = 400 V, IF = 15 A, -diF/dt = 900 A/µs, Tvj = 150 °C1.30-µC
Thermal Resistance
Thermal Resistance, Junction-AmbientRth(j-a)-50°C/W
Thermal Resistance, IGBT Junction to CaseRth(j-c)_IGBT-0.518°C/W
Thermal Resistance, FWD Junction to CaseRth(j-c)_FWD-1.148°C/W