FGW75N65WE
Model Number :
FGW75N65WE
Package :
TO-247
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Fuji Electric
  • Series: W Series
  • Product Type: Discrete IGBT
  • Date: January 2018
  • Website: http://www.fujielectric.com/products/semiconductor/
Technical Specifications
ItemSymbolConditionsmin.typ.max.UnitRemarks
Absolute Maximum Ratings
Collector-Emitter VoltageVCES650V
Gate-Emitter VoltageVGES±20V
Transient Gate-Emitter VoltageTp<1µs±30V
DC Collector CurrentIC@25°CTC=25°C124A
DC Collector CurrentIC@100°CTC=100°C75A
Pulsed Collector CurrentICP300ANote *1
Turn-Off Safe Operating AreaVCE≤650V Tj≤175°C300A
Diode Forward CurrentIF@25°C111A
Diode Forward CurrentIF@100°C75A
Diode Pulsed CurrentIFP300ANote *1
IGBT Max. Power DissipationPD_IGBTTC=25°C520W
FWD Max. Power DissipationPD_FWDTC=25°C260W
Operating Junction TemperatureTj-40+175°C
Storage TemperatureTstg-55+175°C
Electrical Characteristics
Zero Gate Voltage Collector CurrentICESVCE = 650V, VGE = 0V Tj=25°C250µA
Zero Gate Voltage Collector CurrentICESVCE = 650V, VGE = 0V Tj=175°C2mA
Gate-Emitter Leakage CurrentIGESVCE = 0V, VGE = ±20V200nA
Gate-Emitter Threshold VoltageVGE (th)VCE = 20V, IC = 75mA3.04.05.0V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE (sat)VGE = 15V, IC = 75A Tj=25°C1.802.20V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE (sat)VGE = 15V, IC = 75A Tj=125°C2.05-V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE (sat)VGE = 15V, IC = 75A Tj=175°C2.10-V
Input CapacitanceCiesVCE=25V VGE=0V f=1MHz5300-pF
Output CapacitanceCoes150-pF
Reverse Transfer CapacitanceCres120-pF
Gate ChargeQGVCC = 520V IC = 75A VGE = 15V300-nC
Turn-On Delay Timetd(on)Tj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω34-nsEnergy loss include “tail” and FWD reverse recovery.
Rise TimetrTj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω56-ns
Turn-Off Delay Timetd(off)Tj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω300-ns
Fall TimetfTj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω110-ns
Turn-On EnergyEonTj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω0.95-mJ
Turn-Off EnergyEoffTj = 25°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω1.2-mJ
Turn-On Delay Timetd(on)Tj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω34-nsEnergy loss include “tail” and FWD reverse recovery.
Rise TimetrTj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω56-ns
Turn-Off Delay Timetd(off)Tj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω340-ns
Fall TimetfTj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω94-ns
Turn-On EnergyEonTj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω1.6-mJ
Turn-Off EnergyEoffTj = 150°C, VCC = 400V IC = 37.5A, VGE = 15V RG = 10Ω1.2-mJ
Forward Voltage DropVFIF=75A Tj=25°C2.53.2V
Forward Voltage DropVFIF=75A Tj=125°C1.9-V
Forward Voltage DropVFIF=75A Tj=175°C1.7-V
Diode Reverse Recovery TimetrrVCC=400V, IF=37.5A -diF/dt=300A, Tj=25°C180-ns
Diode Reverse Recovery ChargeQrrVCC=400V, IF=37.5A -diF/dt=300A, Tj=25°C0.41-µC
Diode Reverse Recovery TimetrrVCC=400V, IF=37.5A -diF/dt=300A, Tj=150°C190-ns
Diode Reverse Recovery ChargeQrrVCC=400V, IF=37.5A -diF/dt=300A, Tj=150°C1.50-µC
Thermal Resistance
Thermal Resistance, Junction-AmbientRth(j-a)50°C/W
Thermal Resistance, IGBT Junction to CaseRth(j-c)_IGBT0.286°C/W
Thermal Resistance, FWD Junction to CaseRth(j-c)_FWD0.568°C/W
2410251400_Fuji-Electric-FGW75N65WE_C31630721.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Discrete IGBT Fuji Electric FGW75N65WE Suitable for Inverter Welding Machines and Power Conditioners
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
520W
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
650V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
120pF
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) :
3V@75mA
Gate Charge(Qg) :
300nC@520V
Operating Temperature :
-40℃~+175℃