FS300R12N3E7
Model Number :
FS300R12N3E7
Package :
Through Hole,122x62.5mm
Description
EconoPACK3 Module with TRENCHSTOPIGBT7 and Emitter Controlled 7 Diode and NTC
Product Attributes
  • Brand: Infineon
  • Product Line: EconoPACK3
  • IGBT Technology: TRENCHSTOPIGBT7
  • Diode Type: Emitter Controlled 7 Diode
  • Integrated Sensor: NTC Temperature Sensor
  • Base Plate Material: Copper
  • Substrate Material: Al2O3
  • Certifications: Qualified for industrial applications according to IEC 60747, 60749 and 60068
Technical Specifications
ParameterSymbolNote or test conditionValuesUnit
General
Collector-emitter voltageVCESTvj = 25 C1200V
Continuous DC collector currentICDCTvj max = 175 C, TC = 70 C300A
Repetitive peak collector currentICRMtp limited by Tvj op600A
Gate-emitter peak voltageVGES20V
Stray inductance moduleLsCE25nH
Module lead resistance, terminals - chipRCC'+EE'TC=25C, per switch1.8m
Storage temperatureTstg-40 to 125C
Mounting torque for module mountingMM5, Screw3 to 6Nm
WeightG300g
IGBT, Inverter
Collector-emitter saturation voltageVCE satIC = 300 A, VGE = 15 V, Tvj = 25 C1.50 to 1.75V
Collector-emitter saturation voltageVCE satIC = 300 A, VGE = 15 V, Tvj = 175 C1.75V
Gate threshold voltageVGEthIC = 6.14 mA, VCE = VGE, Tvj = 25 C5.15 to 6.45V
Gate chargeQGVGE = 15 V, VCE = 600 V4.8C
Input capacitanceCiesf = 100 kHz, Tvj = 25 C, VCE = 25 V, VGE = 0 V46nF
Reverse transfer capacitanceCresf = 100 kHz, Tvj = 25 C, VCE = 25 V, VGE = 0 V0.23nF
Turn-on delay time (inductive load)tdonIC = 300 A, VCE = 600 V, VGE = 15 V, RGon = 1.1 , Tvj = 175 C0.404s
Rise time (inductive load)trIC = 300 A, VCE = 600 V, VGE = 15 V, RGon = 1.1 , Tvj = 175 C0.075s
Turn-off delay time (inductive load)tdoffIC = 300 A, VCE = 600 V, VGE = 15 V, RGoff = 1.1 , Tvj = 175 C0.545s
Fall time (inductive load)tfIC = 300 A, VCE = 600 V, VGE = 15 V, RGoff = 1.1 , Tvj = 175 C0.408s
Turn-on energy loss per pulseEonIC = 300 A, VCE = 600 V, L = 35 nH, VGE = 15 V, RGon = 1.1 , Tvj = 175 C49.5mJ
Turn-off energy loss per pulseEoffIC = 300 A, VCE = 600 V, L = 35 nH, VGE = 15 V, RGoff = 1.1 , Tvj = 175 C48mJ
SC dataISCVGE 15 V, VCC = 800 V, tP 7 s, Tvj=175 C990A
Thermal resistance, junction to caseRthJCper IGBT0.169K/W
Thermal resistance, case to heat sinkRthCHper IGBT, grease = 1 W/(mK)0.0700K/W
Temperature under switching conditionsTvj op-40 to 175C
Diode, Inverter
Repetitive peak reverse voltageVRRMTvj = 25 C1200V
Continuous DC forward currentIF300A
Repetitive peak forward currentIFRMtP = 1 ms600A
I2t - valueI2ttP = 10 ms, VR = 0 V, Tvj = 175 C5110As
Forward voltageVFIF = 300 A, VGE = 0 V, Tvj = 175 C1.60V
Peak reverse recovery currentIRMVR = 600 V, IF = 300 A, VGE = -15 V, Tvj = 175 C192A
Recovered chargeQrVR = 600 V, IF = 300 A, VGE = -15 V, Tvj = 175 C52.9C
Reverse recovery energyErecVR = 600 V, IF = 300 A, VGE = -15 V, Tvj = 175 C18.2mJ
Thermal resistance, junction to caseRthJCper diode0.276K/W
Thermal resistance, case to heat sinkRthCHper diode, grease = 1 W/(mK)0.0700K/W
NTC-Thermistor
Rated resistanceR25TNTC = 25 C5k
Deviation of R100R/RTNTC = 100 C, R100 = 493 -5 to 5%
Power dissipationP25TNTC = 25 C20mW
B-valueB25/503375K
B-valueB25/803411K
Potential Applications
  • Auxiliary inverters
  • Motor drives
  • Servo drives
2504101957_Infineon-FS300R12N3E7_C42551569.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Td(off) :
408ns
Td(on) :
355ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Input Capacitance(Cies) :
46nF@25V
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) :
5.15V@6.14mA