GT30N135SRA,S1E
Model Number :
GT30N135SRA,S1E
Package :
TO-247
Description
Product Overview
The GT30N135SRA is a discrete Silicon N-Channel IGBT designed for voltage-resonant inverter switching, soft switching applications, and induction cooktops and home appliances. This 6.5th generation RC-IGBT integrates a freewheeling diode (FWD) monolithically. It offers high-speed switching with a typical IGBT fall time of 0.25 s and a low saturation voltage of 1.65 V (typ.). The device supports a high junction temperature of 175 C (max) and is sensitive to electrostatic discharge.
Product Attributes
  • Brand: Toshiba
  • Product Type: Discrete IGBT
  • Channel Type: N-Channel
  • Generation: 6.5th generation
  • Certifications: RoHS Compatible
Technical Specifications
CharacteristicsSymbolRatingUnitTest Condition
Absolute Maximum Ratings
Collector-emitter voltageVCES1350V(Tc = 25 )
Gate-emitter voltageVGES25V
Collector current (DC)IC60A(Tc = 100 )
Collector current (1 ms)ICP120A(Tc = 25 )
Non-repetitive peak collector currentICSM260A(Tc = 100 )
Diode forward current (DC)IF60A(Note 2) (Tc = 25 )
Diode forward current (100 s)IFP120A(Note 2) (Tc = 100 )
Collector power dissipationPC348W(Note 1)
Junction temperatureTj175 (max)
Storage temperatureTstg-55 to 175
Mounting torqueTOR0.8N m
Thermal Characteristics
Junction-to-case thermal resistanceRth(j-c)0.43/W
Static Characteristics
Gate leakage currentIGES100nAVGE = 25 V, VCE = 0 V
Collector cut-off currentICES100AVCE = 1350 V, VGE = 0 V
Collector-emitter breakdown voltageV(BR)CES1350VIC = 0.5 mA, VGE = 0 V
Gate-emitter cut-off voltageVGE(OFF)5.3VIC = 60 mA, VCE = 5 V
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)(1)1.65VIC = 30 A, VGE = 15 V (pulse test)
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)(2)1.90VIC = 30 A, VGE = 15 V, Tc = 125 (pulse test)
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)(3)2.15VIC = 60 A, VGE = 15 V (pulse test)
Collector-emitter saturation voltageVCE(sat)(4)2.60VIC = 60 A, VGE = 15 V, Tc = 125 (pulse test)
Diode forward voltageVF(1)1.75VIF = 30 A, VGE = 0 V (pulse test)
Diode forward voltageVF(2)1.85VIF = 30 A, VGE = 0 V, Tc = 125 (pulse test)
Dynamic Characteristics
Input capacitanceCies3700pFVCE = 25 V, VGE = 0 V, f = 100 kHz
Reverse transfer capacitanceCres40pFVCE = 25 V, VGE = 0 V, f = 100 kHz
Output capacitanceCoes55pFVCE = 25 V, VGE = 0 V, f = 100 kHz
Total gate chargeQg270nCVCE = 600 V, IC = 60 A, VGE = 15 V
Switching time (rise time)tr0.14sResistive load
Switching time (turn-on time)ton0.21sResistive load
Switching time (fall time)tf0.25sVCE = 600 V, IC = 60 A, VGE = +15 V, RG = 10
Switching time (turn-off time)toff0.50sVCE = 600 V, IC = 60 A, VGE = +15 V, RG = 10
Switching loss (turn-off switching loss)Eoff(1)0.80mJInductive load VCE = 300 V, IC = 60 A, VGE = +15 V, RG = 39 , L = 30 H, C = 0.33 F
Switching loss (turn-off switching loss)Eoff(2)1.30mJTc = 125 Inductive load VCE = 300 V, IC = 60 A, VGE = +15 V, RG = 39 , L = 30 H, C = 0.33 F
2310271851_TOSHIBA-GT30N135SRA-S1E_C17181813.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
TOSHIBA GT30N135SRA S1E Discrete IGBT Designed for Soft Switching Applications and Induction Cooktop
Ask Latest Price
Td(off) :
Pd - Power Dissipation :
348W
Operating Temperature :
Td(on) :
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.35kV