MG400HF12MIC2
Model Number :
MG400HF12MIC2
Package :
Screw Terminals
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Yangjie
  • Model: MG400HF12MIC2
  • Certifications: RoHS Compliant
  • Origin: China (implied by website)
Technical Specifications
DescriptionSymbolValuesUnitsConditions
Absolute Maximum RatingsVCES1200VCollector - Emitter Voltage
VGES±20VGate-Emitter Voltage
IC (TC=25)450ADC Collector Current
IC (TC=80)300ADC Collector Current
ICM (tp=1ms)600ARepetitive Peak Collector Current TC=25C
Ptot1760WPower Dissipation Per IGBT
TJ-40 to +150°CJunction Temperature Range
TSTG-40 to +125°CStorage Temperature Range
Viso3000VInsulation Test Voltage AC, t=1min
Electrical Characteristics of IGBTV(BR)CES1200VCollector-Emitter Breakdown Voltage VGE=0V, IC=1mA
ICES (TJ=25°C)0.5mACollector Leakage Current VCE=1200V,VGE=0V
ICES (TJ=125°C)1mACollector Leakage Current VCE=1200V, VGE=0V
IGES-200 to 200nAGate Leakage Current VCE=0V, VGE=±20V
VGE(th)5 to 7VGate - Emitter Threshold Voltage VCE=VGE, IC=6mA
VCE(sat) (TJ=25°C)1.8 to 2.0VCollector Emitter Saturation Voltage IC=300A, VGE=15V
VCE(sat) (TJ=125°C)2.0 to 2.3VCollector Emitter Saturation Voltage IC=300A VGE=15V
Cies12.6nFInput Capacitance VCE=25V, VGE=0V, f =1MHz
Cres0.45nFReverse Transfer Capacitance VCE=25V, VGE=0V, f =1MHz
SCSOA1700AShort Circuit Safe Operating Area VCC=600V, VGE≤15V, TJ=125°C, 10 μs
Switching Characteristics (IGBT)td(on) (TJ=25°C)162nsTurn-on Delay Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
tr (TJ=25°C)53nsRise Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
td(off) (TJ=25°C)376nsTurn-off Delay Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
Tf (TJ=25°C)133nsFall Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
td(on) (TJ=125°C)180nsTurn-on Delay Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
tr (TJ=125°C)56nsRise Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
td(off) (TJ=125°C)429nsTurn-off Delay Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
Tf (TJ=125°C)292nsFall Time VCC=600V, IC=300A RG =3.5Ω,VGE=±15V Inductive Load
Switching Loss (IGBT)Eon (TJ=25°C)13.6mJTurn-on Switching Loss VCC=600V, RG =3.5Ω IC=300A
Eon (TJ=125°C)19.2mJTurn-on Switching Loss VCC=600V, RG =3.5Ω IC=300A
Eoff (TJ=25°C)22.9mJTurn-off Switching Loss VCC=600V, RG =3.5Ω IC=300A
Eoff (TJ=125°C)33.8mJTurn-off Switching Loss VCC=600V, RG =3.5Ω IC=300A
Electrical Characteristics of FWDVFM (TJ=25°C)1.81 to 2.0VForward Voltage IF=300A, VGE=0V
VFM (TJ=125°C)1.95 to 2.3VForward Voltage IF=300A, VGE=0V
trr (TJ=25°C)198nsReverse Recovery Time IF=300A , VR=600V, diF/dt=-2885A/μs VGE = -15V
trr (TJ=125°C)365nsReverse Recovery Time IF=300A , VR=600V, diF/dt=-2885A/μs VGE = -15V
Dynamic Characteristics (FWD)Irr (TJ=25°C)185APeak Reverse Recovery Current TJ=25°C, IF=300A , VR=600V, diF/dt=-2885A/μs VGE = -15V
Qrr (TJ=25°C)15.9mJReverse Recovery Charge TJ=25°C, IF=300A , VR=600V, diF/dt=-2885A/μs VGE = -15V
Thermal ResistanceRθJC (IGBT)0.07°C/WJunction-To-Case (IGBT Part, Per Leg)
RθJC (Diode)0.17°C/WJunction-To-Case (Diode Part, Per Leg)
RθCS0.1°C/WCase-To-Sink (Conductive Grease Applied)
Mounting TorquePower Terminals5 ±15%N*mScrew: M6
Mounting Screw5 ±15%N*mScrew: M6
Weight300gWeight Of Module
2410121308_YANGJIE-MG400HF12MIC2_C781194.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
1.76kW
Td(off) :
376ns
Operating Temperature :
-40℃~+150℃
Td(on) :
162ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
0.45nF