BT134-600
Model Number :
BT134-600
Package :
SOT-89
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUAXUANYANG ELECTRONICS CO.,LTD (HXY)
  • Origin: Shenzhen, China
  • Package Type: SOT-89
  • Product ID: BT134-600
  • Marking: BT134-600
Technical Specifications
SymbolParameterConditionsMinTypMaxUnit
VDRM /VRRMRepetitive peak off-state voltage(Ta=25C unless otherwise noted)600V
IGMPeak Gate Current-A
VGMPeak gate voltage-V
PGMPeak gate power0.5W
TjJunction Temperature-40125C
G(AV)Average Gate Power Dissipation-W
IT(RMS)RMS on-state current16A
ItIt for fusingt = 10 ms2As
dl/dtCritical-rate of rise of commutation currentIG=2IGT tr100ns F=120Hz50A/us
VDRM=VRRMRepetitive Peak Off-State CurrentTj =125C0.8mA
VRRMRepetitive Peak Reverse CurrentTj =125C0.8mA
VGDGate non-trigger voltageVD= 1/2V DRM5V
VTMOn-state voltageIT=2A,tp=380us1.65V
IGTGate trigger currentT2(+), G(+) VD=12V RL=10010mA
VGTGate trigger voltageT2(-), G(+) VD=12V RL=1002.5V
IHHolding currentVD=12V,IGT=100mA30mA
dV/dtCritical-rate of rise of commutating voltageVDM=400V T =125 j C20V/us
t gtTurn-on timeITM =16A ,VDM=V DRM2us
(dl/dt)cCritical-rate of rise of commutation voltageTj =125C5.4A/ms
TstgStorage Temperature-40150C
2508201703_HXY-MOSFET-BT134-600_C50313824.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Holding Current (Ih) :
30mA
Current - Gate Trigger(Igt) :
10mA
Voltage - On State(Vtm) :
1.65V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) :
500mW
Current - On State(It(RMS)) :
2A
Peak off - state voltage(Vdrm) :
600V