JNG40T120HP
Model Number :
JNG40T120HP
Package :
TO-247
Description
Product Overview
JIAEN Trench IGBTs offer lower losses and higher energy efficiency for applications such as induction heating, UPS, AC & DC motor controls, and general-purpose inverters. The JNG40T120HP features 1200V, 40A capability with a typical VCE(sat) of 1.85V, high-speed switching, and soft current turn-off waveforms, contributing to higher system efficiency.
Product Attributes
  • Brand: JIAEN
  • Model: JNG40T120HP
Technical Specifications
ParameterSymbolTest ConditionsMin.Typ.Max.Units
Collector-Emitter VoltageVCES1200V
Gate-Emitter VoltageVGES30V
Continuous Collector CurrentICTC=25 80A
Continuous Collector CurrentICTC=10040A
Pulsed Collector CurrentICMNote 1160A
Diode Continuous Forward CurrentIFTC=100 40A
Diode Maximum Forward CurrentIFMNote 1160A
Short Circuit Withstand Timetsc10us
Maximum Power DissipationPDTC=25 415W
Maximum Power DissipationPDTC=100165W
Operating Junction Temperature RangeTJ-50150
Storage Temperature RangeTSTG-50150
Thermal Resistance, Junction to case (IGBT)Rth j-c0.29/ W
Thermal Resistance, Junction to case (Diode)Rth j-c0.65/ W
Thermal Resistance, Junction to AmbientRth j-a40/ W
Collector-Emitter Breakdown VoltageBVCESVGE= 0V, IC= 250uA1200--V
Collector-Emitter Leakage CurrentICESVCE= 1200V, VGE= 0V--100uA
Gate Leakage Current, ForwardIGESVGE=30V, VCE= 0V--100nA
Gate Leakage Current, ReverseIGESVGE= -30V, VCE= 0V---100nA
Gate Threshold VoltageVGE(th)VGE= VCE, IC= 250uA4.5-6.5V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)VGE=15V, IC= 40A-1.852.5V
Collector-Emitter Saturation VoltageVCE(sat)VGE=15V, IC= 40A, Tc = 125 -2.05-V
Turn-on Delay Timetd(on)VCC=600V, VGE=15V, IC=40A, RG=15, Inductive Load, TC=25 -85-ns
Turn-on Rise Timetr-50-ns
Turn-off Delay Timetd(off)-470-ns
Turn-off Fall Timetf-210-ns
Turn-on Switching LossEon-2.8-mJ
Turn-off Switching LossEoff-3.6-mJ
Total Switching LossEts-6.4-mJ
Input CapacitanceCiesVCE=30V, VGE=0V, f = 1MHz-4500-pF
Output CapacitanceCoes-190-pF
Reverse Transfer CapacitanceCres-90-pF
Total Gate ChargeQgVCC =600V, VGE =15V, IC = 40A-380-nC
Gate-Emitter ChargeQge-25-nC
Gate-Collector ChargeQgc-215-nC
Diode Forward VoltageVFIF= 40A-2.02.8V
Diode Reverse Recovery TimetrrVCE = 400V, IF= 40A, dIF/dt = 200A/us-200-ns
Diode peak Reverse Recovery CurrentIrr-16-A
Diode Reverse Recovery ChargeQrr-1800-nC
2509021810_JIAENSEMI-JNG40T120HP_C51484271.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
IGBT 1200V 40A JIAENSEMI JNG40T120HP Module Soft Current Turn Off for General Purpose Inverters
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
415W
Td(off) :
470ns
Td(on) :
85ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
90pF
Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) :
4.5V@250uA
Contact Supplier