KGM75N120AI
Model Number :
KGM75N120AI
Package :
TO-247
Description
Product Overview
The KIA SEMICONDUCTORS 75N120AI is a 75A, 1200V Silicon Power IGBT designed for high-performance applications. It features a low VCE(sat) of 1.55V (typ.), fast switching capabilities, high ruggedness, and short-circuit rating. This IGBT is ideal for use in solar inverters, uninterrupted power supplies, industrial inductive heating, and energy storage systems.
Product Attributes
  • Brand: KIA
  • Part Number: KGM75N120AI
  • Package: TO-247
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Conditions
Features
VCE(sat) VCE(sat) 1.55 (typ.) V VGE=15V, Tvj=25C
Applications
Solar Inverters
Uninterrupted Power Supply
Industrial Inductive Heating
Energy Storage
Pin Configuration (TO-247)
Pin 1 G
Pin 2 C
Pin 3 E
Maximum Ratings
Collector-emitter voltage VCE 1200 V Tvj25C
DC collector current (limited by Tvjmax) IC 155 A TC=25C
DC collector current (limited by Tvjmax) IC 100 A TC=100C
Pulsed collector current (tp limited by Tvjmax) ICpuls 300 A
Diode forward current (limited by Tvjmax) IF 112 A TC=25C
Diode forward current (limited by Tvjmax) IF 75 A TC=100C
Diode pulsed current (tp limited by Tvjmax) IFpuls 300 A
Gate-emitter voltage VGE 20 V
Transient Gate-emitter voltage VGE 30 V
Short circuit withstand time tSC TBD s VGE=15.0V, VCC400V, Tvj=150C
Power dissipation Ptot 625 W TC=25C
Operating junction temperature Tvj(0P) -40 to +175 C
Storage temperature Tstg -40 to +150 C
Soldering temperature (wave soldering, 1.6mm from case for 10s) 260 C
Mounting torque (M3 screw) Maximum of 3 Nm
Thermal Characteristics
IGBT Thermal Resistance, Junction-Case R(J-C) 0.24 C/W
Diode Thermal Resistance, Junction-Case R(J-C) 0.45 C/W
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient R(J-A) 40 C/W
Electrical Characteristics (Tvj=25C, unless otherwise specified)
Collector-emitter breakdown voltage V(BR)CES 1200 V VGE=0V, IC=250A
Collector-emitter breakdown voltage V(BR)CES 1200 V VGE=0V, IC=1mA
Collector-emitter saturation voltage VCEsat 1.55 (Typ.), 1.9 (Max.) V VGE=15V, IC=75A, Tvj=25C
Collector-emitter saturation voltage VCEsat 2.0 (Typ.) V VGE=15V, IC=75A, Tvj=175C
Diode forward voltage VF 2.44 (Typ.), 2.9 (Max.) V VGE=0V, IF=75A, Tvj=25C
Diode forward voltage VF 2.1 (Typ.) V VGE=0V, IF=75A, Tvj=175C
Gate-emitter threshold voltage VGE(th) 4.2 (Min.), 5.2 (Typ.), 6.2 (Max.) V VCE=VGE, IC=250A
Zero gate voltage collector current ICES 10 (Max.) uA VCE=1200V, VGE=0V, Tvj=25C
Zero gate voltage collector current ICES 5000 (Max.) uA VCE=1200V, VGE=0V, Tvj=175C
Gate-emitter leakage current IGES 100 (Max.) nA VCE=0V, VGE=20V
Transconductance gfs TBC S VCE=20V, IC=75A
Dynamic Characteristic (Tvj=25C, unless otherwise specified)
Input capacitance Cies 8200 (Typ.) pF VCE=30V, VGE=0V, f=1MHZ
Output capacitance Coes 260 (Typ.) pF
Reverse transfer capacitance Cres 150 (Typ.) pF
Gate charge QG 402 (Typ.) nC VCC=600V, IC=75A, VGE=15V
IGBT Characteristic, at Tvj=25C
Turn-on delay time td(on) 50 (Typ.) nS VCC=400V, IC=60A, VGE=0.0/15V, Rg=4
Rise time tr 45 (Typ.) nS
Turn-off delay time td(off) 400 (Typ.) nS
Fall time tf 65 (Typ.) nS
Turn-on energy Eon 5.2 (Typ.) mJ
Turn-off energy Eoff 2.2 (Typ.) mJ
Total switching energy Ets 7.5 (Typ.) mJ
Diode Characteristics
Diode reverse recovery time trr 170 (Typ.) nS IF=40A, VR=300V, di/dt= 600A/s
Diode reverse recovery charge Qrr 3.2 (Typ.) C
Diode peak reverse recovery current Irrm 45 (Typ.) A
Diode peak rate of fall of reverse recovery current during tb dirr/dt TBC A/s
2411121110_KIA-Semicon-Tech-KGM75N120AI_C41369540.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Silicon Power IGBT KIA Semicon Tech KGM75N120AI 75A 1200V Suitable for UPS and Energy Storage Systems
Ask Latest Price
Description :
TO-247 Single IGBTs RoHS
Mfr. Part # :
KGM75N120AI
Model Number :
KGM75N120AI
Package :
TO-247
Contact Supplier