JNG50N120LS
Model Number :
JNG50N120LS
Package :
TO-264
Description
Product Overview
The JNG50N120LS is a 1200V, 50A NPT IGBT from JIAEN Semiconductor, designed for high-speed switching applications. It offers lower losses and higher energy efficiency, making it suitable for Induction Heating (IH), UPS, general inverters, and other soft switching applications. Key features include a typical VCE(sat) of 2.1V at VGE=15V and IC=50A, soft current turn-off waveforms, and square RBSOA using NPT technology.
Product Attributes
  • Brand: JIAEN
  • Origin: www.jiaensemi.com
Technical Specifications
SymbolParameterTest ConditionsMin.Typ.Max.Units
Absolute Maximum Ratings
VCESCollector-Emitter Voltage1200V
VGESGate-Emitter Voltage+30V
ICContinuous Collector Current (TC=25)100A
ICContinuous Collector Current (TC=100)50A
ICMPulsed Collector Current (Note 1)150A
IFDiode Continuous Forward Current (TC=100)50A
IFMDiode Maximum Forward Current (Note 1)150A
tscShort Circuit Withstand TimeTj15010us
PDMaximum Power Dissipation (TC=25)520W
PDMaximum Power Dissipation (TC=100)208W
TJOperating Junction Temperature Range-55150
TSTGStorage Temperature Range-55150
Thermal Characteristics
Rth j-cThermal Resistance, Junction to case for IGBT0.24/ W
Rth j-cThermal Resistance, Junction to case for Diode0.5/ W
Rth j-aThermal Resistance, Junction to Ambient25/ W
Electrical Characteristics (TC=25 unless otherwise noted)
BVCESCollector-Emitter Breakdown VoltageVGE= 0V, IC= 250uA1200--V
ICESCollector-Emitter Leakage CurrentVCE= 1200V, VGE= 0V--250uA
IGESGate Leakage Current, ForwardVGE=30V, VCE= 0V--100nA
IGESGate Leakage Current, ReverseVGE= -30V, VCE= 0V---100nA
VGE(th)Gate Threshold VoltageVGE= VCE, IC= 250uA4.5-6.0V
VCE(sat)Collector-Emitter Saturation VoltageVGE=15V, IC= 50A, Tc=252.12.6V
VGE=15V, IC= 50A, Tc=1252.6V
VGE=15V, IC= 50A, Tc=1502.7V
QgTotal Gate ChargeVCC=960V, VGE=15V, IC=50A-340-nC
QgeGate-Emitter Charge-102-nC
QgcGate-Collector Charge-170-nC
td(on)Turn-on Delay TimeVCC=600V, VGE=15V, IC=50A, RG=15, TC=25-49-ns
trTurn-on Rise Time-95-ns
td(off)Turn-off Delay Time-630-ns
tfTurn-off Fall Time-55-ns
EonTurn-on Switching Loss-3.42-mJ
EoffTurn-off Switching Loss-3.16-mJ
EtsTotal Switching Loss-6.58-mJ
CiesInput CapacitanceVCE=25V, VGE=0V, f = 1MHz-2834-pF
CoesOutput Capacitance-360-pF
CresReverse Transfer Capacitance-218-pF
Electrical Characteristics of Diode (TC=25 unless otherwise noted)
VFDiode Forward VoltageIF=50A-1.843.5V
trrDiode Reverse Recovery TimeVCE = 600V, IF= 50A, dIF/dt = 200A/us-292-ns
IrrDiode peak Reverse Recovery Current-23.7-A
QRRDiode Reverse Recovery Charge-2878-nC
2509021810_JIAENSEMI-JNG50N120LS_C51484273.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
NPT IGBT 1200V 50A JIAENSEMI JNG50N120LS ideal for induction heating UPS and inverter applications
Ask Latest Price
Td(off) :
55ns
Pd - Power Dissipation :
500W
Td(on) :
95ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
218pF
IGBT Type :
NPT (Non-Punch Through)
Contact Supplier