GWA40MS120DF4AG-HXY
Model Number :
GWA40MS120DF4AG-HXY
Package :
TO-247
Description
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUAXUANYANG HXY ELECTRONICS CO.,LTD
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: AEC-Q101 Qualified, RoHS Compliant, Halogen Free and Green Devices Available
Technical Specifications
ParameterValueUnitDescription
VCES1200VCollector-Emitter Voltage
IC40ACollector Current @TC=100C
VCE(sat).typ1.70VCollector-Emitter Saturation Voltage (Typical)
ICM160APulsed Collector Current, tp limited by TJmax
PD441WPower Dissipation @TC=25C
TJmax, Tstg-55 to 175Operating Junction and Storage Temperature Range
RJC (IGBT)0.34/WJunction-to-Case Thermal Resistance (IGBT)
RJA40/WJunction-to-Ambient Thermal Resistance
VGE(TH)4.3 - 6.3VGate Threshold Voltage
ICES10ACollector-Emitter Leakage Current @VCE=1200V, VGE=0V
Cies3980pFInput Capacitance @VGE=0V, VCE=25V, f=1.0MHz
Qg346nCGate Charge @VCC=960V, ICE=40A, VGE=15V
td(on)25nsTurn-on Delay Time @TJ=25
tf149nsFall Time @TJ=25
Eon1.30mJTurn-On Switching Loss @TJ=25
Eoff2.30mJTurn-Off Switching Loss @TJ=25
Trr94nsReverse Recovery Time @TJ=25
Qrr225nCReverse Recovery Charge @TJ=25
Package TypeTO-247
Device Per Unit30TubeQuantity
2509181738_HXY-MOSFET-GWA40MS120DF4AG-HXY_C49003426.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
441W
Td(off) :
262ns
Td(on) :
25ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
93pF