FGH50T65SQD-F155
Model Number :
FGH50T65SQD-F155
Package :
TO-247-G03
Description
ON Semiconductor FGH50T65SQD 650 V, 50 A Field Stop Trench IGBT
The ON Semiconductor FGH50T65SQD is a 650 V, 50 A Field Stop Trench IGBT utilizing novel field stop technology. This series offers optimum performance for applications such as solar inverters, UPS, welders, telecom, ESS, and PFC, where low conduction and switching losses are essential. Key features include a maximum junction temperature of 175C, positive temperature coefficient for easy parallel operation, high current capability, and low saturation voltage. The device is 100% tested for pulsed collector current (ILM) and offers tight parameter distribution.
Product Attributes
  • Brand: ON Semiconductor
  • Origin: United States and/or other countries (as part of ON Semiconductor)
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Symbol Parameter Test Conditions Min. Typ. Max. Unit
Absolute Maximum Ratings
VCES Collector to Emitter Voltage 650 V
VGES Gate to Emitter Voltage 20 V
Transient Gate to Emitter Voltage 30 V
IC Collector Current @ TC = 25C 100 A
Collector Current @ TC = 100C 50 A
ILM (1) Pulsed Collector Current @ TC = 25C 200 A
ICM (2) Pulsed Collector Current 200 A
IF Diode Forward Current @ TC = 25C 50 A
Diode Forward Current @ TC = 100C 30 A
IFM Pulsed Diode Maximum Forward Current 200 A
PD Maximum Power Dissipation @ TC = 25C 268 W
Maximum Power Dissipation @ TC = 100C 134 W
TJ Operating Junction Temperature -55 +175 C
Tstg Storage Temperature Range -55 +175 C
TL Maximum Lead Temp. for soldering Purposes, 1/8 from case for 5 seconds 300 C
Thermal Characteristics
RJC(IGBT) Thermal Resistance, Junction to Case, Max. 0.56 C/W
RJC(Diode) Thermal Resistance, Junction to Case, Max. 1.25 C/W
RJA Thermal Resistance, Junction to Ambient, Max. 40 C/W
Electrical Characteristics of the IGBT
BVCES Collector to Emitter Breakdown Voltage VGE = 0V, IC = 1 mA 650 - - V
BVCES / TJ Temperature Coefficient of Breakdown Voltage IC = 1 mA, Reference to 25C - 0.6 - V/C
ICES Collector Cut-Off Current VCE = VCES, VGE = 0 V - - 250 A
IGES G-E Leakage Current VGE = VGES, VCE = 0 V - - 400 nA
VGE(th) G-E Threshold Voltage IC = 50 mA, VCE = VGE 2.6 4.5 6.4 V
VCE(sat) Collector to Emitter Saturation Voltage IC = 50 A, VGE = 15 V, TC = 25C - 1.6 2.1 V
Collector to Emitter Saturation Voltage IC = 50 A, VGE = 15 V, TC = 175C - 1.92 - V
Cies Input Capacitance VCE = 30 V, VGE = 0 V, f = 1MHz - 3275 - pF
Coes Output Capacitance - 84 - pF
Cres Reverse Transfer Capacitance - 12 - pF
td(on) Turn-On Delay Time VCC = 400 V, IC = 12.5 A, RG = 4.7 , VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25C - 22 - ns
tr Rise Time - 8.7 - ns
td(off) Turn-Off Delay Time - 105 - ns
tf Fall Time - 2.5 - ns
Eon Turn-On Switching Loss - 180 - uJ
Eoff Turn-Off Switching Loss - 45 - uJ
Ets Total Switching Loss - 225 - uJ
td(on) Turn-On Delay Time VCC = 400 V, IC = 25 A, RG = 4.7 , VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25C - 19 - ns
tr Rise Time - 13 - ns
td(off) Turn-Off Delay Time - 93 - ns
tf Fall Time - 6.4 - ns
Eon Turn-On Switching Loss - 410 - uJ
Eoff Turn-Off Switching Loss - 88 - uJ
Ets Total Switching Loss - 498 - uJ
td(on) Turn-On Delay Time VCC = 400 V, IC = 12.5 A, RG = 4.7 , VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 175C - 20 - ns
tr Rise Time - 9.8 - ns
td(off) Turn-Off Delay Time - 116 - ns
tf Fall Time - 3.5 - ns
Eon Turn-On Switching Loss - 402 - uJ
Eoff Turn-Off Switching Loss - 110 - uJ
Ets Total Switching Loss - 512 - uJ
td(on) Turn-On Delay Time VCC = 400 V, IC = 25 A, RG = 4.7 , VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 175C - 18 - ns
tr Rise Time - 15 - ns
td(off) Turn-Off Delay Time - 102 - ns
tf Fall Time - 8 - ns
Eon Turn-On Switching Loss - 641 - uJ
Eoff Turn-Off Switching Loss - 203 - uJ
Ets Total Switching Loss - 844 - uJ
Qg Total Gate Charge VCE = 400 V, IC = 50 A, VGE = 15 V - 99 - nC
Qge Gate to Emitter Charge - 17 - nC
Qgc Gate to Collector Charge - 23 - nC
Electrical Characteristics of the Diode
VFM Diode Forward Voltage IF = 30 A, TC = 25C - 2.2 2.6 V
Diode Forward Voltage IF = 30 A, TC = 175C - 1.9 - V
Erec Reverse Recovery Energy IF =30 A, dIF/dt = 200 A/s, TC = 175C - 40 - uJ
trr Diode Reverse Recovery Time TC = 25C - 31 - ns
Diode Reverse Recovery Time TC = 175C - 207 - ns
Qrr Diode Reverse Recovery Charge TC = 25C - 48 - nC
Diode Reverse Recovery Charge TC = 175C - 820 - nC
2410121732_onsemi-FGH50T65SQD-F155_C132704.pdf
Ask Latest Price
Td(off) :
105ns
Pd - Power Dissipation :
268W
Td(on) :
22ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
650V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
12pF