MBQ40T120QESTH
Model Number :
MBQ40T120QESTH
Package :
TO-247
Description
Product Overview
The Magnachip MBQ40T120QESTH is a high-speed 1200V Field Stop Trench IGBT designed for applications requiring efficient switching and low power loss. Leveraging Magnachip's advanced Field Stop Trench IGBT Technology, this device offers a low VCE(SAT) of 2.1V at 40A, high switching performance, and excellent quality. It features an ultra-soft, fast recovery anti-parallel diode with ultra-narrowed VF distribution control and a positive temperature coefficient for easy paralleling. Ideal for PFC, UPS, and inverter applications, this IGBT provides reliable performance in demanding industrial environments.
Product Attributes
  • Brand: Magnachip Semiconductor Ltd.
  • Technology: Field Stop Trench IGBT
  • Diode Type: Ultra-Soft, fast recovery anti-parallel diode
  • Package Type: TO-247
  • Certifications: Halogen Free
  • Revision: 1.2 (Jul. 2021)
Technical Specifications
Symbol Characteristics Conditions Min Typ Max Unit
Absolute Maximum Ratings
VCES Collector-emitter voltage 1200 V
VGE Gate-emitter voltage 20 V
IC DC collector current, limited by Tvjmax TC=25C 80 A
IC DC collector current, limited by Tvjmax TC=100C 40 A
ICpuls Pulsed collector current, tp limited by Tjvjmax 160 A
IF Diode forward current, limited by Tvjmax TC=25C 80 A
IF Diode forward current, limited by Tvjmax TC=100C 40 A
IFpuls Diode pulsed current, Pulse time limited by Tjmax 160 A
PD Power dissipation TC=25C 428 W
PD Power dissipation TC=100C 214 W
tSC Short circuit withstand time VCE = 500V, VGE = 15V, TC = 150C 3 s
Tvj Operating Junction temperature range -40 ~175 C
Tstg Storage temperature range -55 ~150 C
Thermal Characteristics
Rth(j-a) Thermal resistance junction-to-ambient 40 C/W
Rth(j-c) Thermal resistance junction-to-case for IGBT 0.35
Rth(j-c) Thermal resistance junction-to-case for Diode 0.8
Electrical Characteristics (Tvj = 25C unless otherwise specified)
BVCES Collector-emitter breakdown voltage IC = 1mA, VGE = 0V 1200 - - V
VCE(sat) Collector-emitter saturation voltage IC = 40A, VGE= 15V, Tvj = 25C - 2.1 2.7 V
VCE(sat) Collector-emitter saturation voltage IC = 40A, VGE= 15V, Tvj = 175C - 2.75 - V
VF Diode forward voltage VGE = 0V, IF = 40A, Tvj = 25C - 1.95 2.50 V
VF Diode forward voltage VGE = 0V, IF = 40A, Tvj = 175C - 2.05 - V
VGE(th) Gate-emitter threshold voltage VCE = VGE, IC = 1mA 4.0 5.0 6.0 V
ICES Zero gate voltage collector current VCE = 1200V, VGE = 0V - - 1 mA
IGES Gate-emitter leakage current VGE = 20V, VCE = 0V - - 250 nA
Dynamic Characteristics
Qg Total gate charge VCE = 960V, IC = 40A, VGE = 15V - 428 - nC
Qge Gate-emitter charge - 56 -
Qgc Gate-collector charge - 232 -
Cies Input capacitance VCE = 30V, VGE = 0V, f = 1MHz - 6780 - pF
Coes Output capacitance - 158 - pF
Cres Reverse transfer capacitance - 86 - pF
Switching Characteristics (Tvj = 25C)
td(on) Turn-on delay time VGE = 15V, VCC = 600V, IC = 40A, RG = 10, Inductive Load - 74 - ns
tr Rise time - 114 - ns
td(off) Turn-off delay time - 178 - ns
tf Fall time - 95 - ns
Eon Turn-on switching energy - 5.13 - mJ
Eoff Turn-off switching energy - 0.77 - mJ
Ets Total switching energy - 5.90 - mJ
Switching Characteristics (Tvj = 175C)
td(on) Turn-on delay time VGE = 15V, VCC = 600V, IC = 40A, RG = 10, Inductive Load - 67 - ns
tr Rise time - 122 - ns
td(off) Turn-off delay time - 193 - ns
tf Fall time - 134 - ns
Eon Turn-on switching energy - 7.47 - mJ
Eoff Turn-off switching energy - 1.44 - mJ
Ets Total switching energy - 8.91 - mJ
Diode Characteristics
trr Reverse recovery time IF = 40A, diF/dt = 300A/ s, Tvj = 25C - 285 - ns
Irr Reverse recovery current - 15 - A
Qrr Reverse recovery charge - 2.09 - uC
trr Reverse recovery time IF = 40A, diF/dt = 300A/ s, Tvj = 175C - 472 - ns
Irr Reverse recovery current - 20 - A
Qrr Reverse recovery charge - 4.55 - uC
Package Dimensions (TO-247)
Dimension Min(mm) Max(mm)
A 4.70 5.31
A1 2.20 2.60
b 0.99 1.40
b1 2.59 3.43
c 0.38 0.89
D 20.30 21.46
D1 13.08 -
E 15.45 16.26
E1 13.06 14.02
e 5.45BSC
L 19.81 20.57
L1 - 4.50
P 3.50 3.70
Q 5.38 6.20
S 6.15BSC
Note: Package body size, length and width do not include mold flash, protrusions and gate burrs.
2411220027_MagnaChip-Semicon-MBQ40T120QESTH_C41348477.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Switching 1200V Field Stop Trench IGBT MagnaChip Semicon MBQ40T120QESTH Featuring Ultra Soft Fast Recovery Diode
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
428W
Td(off) :
178ns
Td(on) :
74ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
1.2kV
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
86pF
IGBT Type :
FS (Field Stop)
Contact Supplier