FGH40N60SFDTU
Model Number :
FGH40N60SFDTU
Package :
TO-247
Description
FGH40N60SFD - 600 V, 40 A Field Stop IGBT
The FGH40N60SFD is a 600 V, 40 A Field Stop IGBT from Fairchild Semiconductor, utilizing novel field stop technology. It offers an optimum performance for applications requiring low conduction and switching losses, such as solar inverters, UPS, welders, PFC, microwave ovens, and telecom systems. Key advantages include high current capability, low saturation voltage (VCE(sat) = 2.3 V @ IC = 40 A), high input impedance, and fast switching speeds. The device is RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Fairchild Semiconductor
  • Product Series: FGH40N60SFD
  • Technology: Field Stop IGBT
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Parameter Test Conditions Min. Typ. Max. Unit
Absolute Maximum Ratings
Collector to Emitter Voltage (VCES) 600 V
Gate to Emitter Voltage (VGES) ±20 ±30 V
Collector Current @ TC = 25°C (IC) 80 A
Collector Current @ TC = 100°C (IC) 40 A
Pulsed Collector Current @ TC = 25°C (ICM) (1) 120 A
Maximum Power Dissipation @ TC = 25°C (PD) 290 W
Maximum Power Dissipation @ TC = 100°C (PD) 116 W
Operating Junction Temperature (TJ) -55 +150 °C
Storage Temperature Range (Tstg) -55 +150 °C
Maximum Lead Temp. for soldering Purposes, 1/8” from case for 5 seconds (TL) 300 °C
Thermal Characteristics
Thermal Resistance, Junction to Case (RθJC(IGBT)) - 0.43 °C/W
Thermal Resistance, Junction to Case (RθJC(Diode)) - 1.45 °C/W
Thermal Resistance, Junction to Ambient (RθJA) - 40 °C/W
Electrical Characteristics of the IGBT
Collector to Emitter Breakdown Voltage (BVCES) VGE = 0 V, IC = 250 μA 600 - - V
Temperature Coefficient of Breakdown Voltage (ΔBVCES / ΔTJ) VGE = 0 V, IC = 250 μA - 0.6 - V/°C
Collector Cut-Off Current (ICES) VCE = VCES, VGE = 0 V - - 250 μA
G-E Leakage Current (IGES) VGE = VGES, VCE = 0 V - - ±400 nA
G-E Threshold Voltage (VGE(th)) IC = 250 μA, VCE = VGE 4.0 5.0 6.5 V
Collector to Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) IC = 40 A, VGE = 15 V - 2.3 2.9 V
Collector to Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) IC = 40 A, VGE = 15 V, TC = 125°C - 2.5 - V
Input Capacitance (Cies) VCE = 30 V, VGE = 0 V, f = 1 MHz - 2110 - pF
Output Capacitance (Coes) - 200 - pF
Reverse Transfer Capacitance (Cres) - 60 - pF
Turn-On Delay Time (td(on)) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 25 - ns
Rise Time (tr) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 42 - ns
Turn-Off Delay Time (td(off)) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 115 - ns
Fall Time (tf) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 27 54 ns
Turn-On Switching Loss (Eon) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 1.13 - mJ
Turn-Off Switching Loss (Eoff) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 0.31 - mJ
Total Switching Loss (Ets) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 25°C - 1.44 - mJ
Turn-On Delay Time (td(on)) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 24 - ns
Rise Time (tr) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 43 - ns
Turn-Off Delay Time (td(off)) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 120 - ns
Fall Time (tf) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 30 - ns
Turn-On Switching Loss (Eon) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 1.14 - mJ
Turn-Off Switching Loss (Eoff) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 0.48 - mJ
Total Switching Loss (Ets) VCC = 400 V, IC = 40 A, RG = 10 Ω, VGE = 15 V, Inductive Load, TC = 125°C - 1.62 - mJ
Total Gate Charge (Qg) VCE = 400 V, IC = 40 A, VGE = 15 V - 120 - nC
Gate to Emitter Charge (Qge) VCE = 400 V, IC = 40 A, VGE = 15 V - 14 - nC
Gate to Collector Charge (Qgc) VCE = 400 V, IC = 40 A, VGE = 15 V - 58 - nC
Electrical Characteristics of the Diode
Diode Forward Voltage (VFM) IF = 20 A, TC = 25°C - 1.95 2.6 V
Diode Forward Voltage (VFM) IF = 20 A, TC = 125°C - 1.85 - V
Diode Reverse Recovery Time (trr) IF=20 A, diF/dt = 200 A/μs, TC = 25°C - 45 - ns
Diode Reverse Recovery Time (trr) IF=20 A, diF/dt = 200 A/μs, TC = 125°C - 140 - ns
Diode Reverse Recovery Charge (Qrr) IF=20 A, TC = 25°C - 75 - nC
Diode Reverse Recovery Charge (Qrr) IF=20 A, TC = 125°C - 375 - nC
2410121611_onsemi-FGH40N60SFDTU_C49514.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
field stop igbt onsemi FGH40N60SFDTU 600 volt 40 amp offering performance in industrial applications
Ask Latest Price
Td(off) :
115ns
Pd - Power Dissipation :
290W
Td(on) :
25ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
600V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
60pF