FGH75T65SHD-F155
Model Number :
FGH75T65SHD-F155
Package :
TO-247-G03
Description
Product Overview
The FGH75T65SHD is a 650 V, 75 A Field Stop Trench IGBT from ON Semiconductor, leveraging novel field stop IGBT technology for optimal performance in demanding applications. It offers a positive temperature coefficient for easy parallel operation, high current capability, and low saturation voltage. This IGBT is designed for applications requiring low conduction and switching losses, including solar inverters, UPS, welders, telecom, ESS, and PFC systems.
Product Attributes
  • Brand: ON Semiconductor (formerly Fairchild Semiconductor)
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
FGH75T65SHD650 V, 75 A Field Stop Trench IGBTVCES: 650 V, VGES: 20 V, IC (TC=25C): 150 A, IC (TC=100C): 75 A, PD (TC=25C): 455 W, TJ: -55 to +175 CRJC(IGBT): 0.33 C/W, RJC(Diode): 0.65 C/W, RJA: 40 C/WBVCES: 650 V, ICES: 250 A, IGES: 400 nA, VGE(th): 4.0 - 7.5 V, VCE(sat) (IC=75 A, VGE=15 V): 1.6 V (Typ.)VFM (IF=50 A, TC=25C): 2.2 V (Typ.)
Features:Cies: 3680 pF (Typ.), Coes: 179 pF (Typ.), Cres: 43 pF (Typ.)Erec (IF=50 A, dIF/dt=200 A/s, TC=175C): 60 uJ (Typ.)
trr (TC=25C): 43.4 ns (Typ.)
Qrr (TC=25C): 87.9 nC (Typ.)
2410121806_onsemi-FGH75T65SHD-F155_C511966.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Field Stop Trench IGBT onsemi FGH75T65SHD-F155 650 Volt 75 Amp suitable for UPS and ESS systems
Ask Latest Price
Td(off) :
80ns
Pd - Power Dissipation :
455W
Td(on) :
28ns
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) :
650V
Reverse Transfer Capacitance (Cres) :
43pF