PZ3D15HK
Model Number :
PZ3D15HK
Package :
SOD-323
Description
Product Overview
The PZ3D15HK is a Zener Voltage Regulator housed in a compact SOD-323 surface mount package, offering 200mW power dissipation. Designed for voltage regulation and protection, it is ideal for space-constrained applications and automated assembly processes. It is available in a lead-free version.
Product Attributes
  • Brand: Prisemi
  • Package: SOD-323
  • Lead finish: 100% matte Sn (Tin)
  • Pure tin plating: 7 ~ 17 um
  • Pin flatness: 3mil
  • Mounting position: Any
  • Qualified max reflow temperature: 260
Technical Specifications
ParameterSymbolConditionsMin.Typ.Max.Units
Forward VoltageVF@ IF = 10mA--0.9V
Power DissipationPDon ceramic PBC--200mW
Thermal Resistance, Junction-to-AmbientRJA--625/W
Junction TemperatureTJ--150
Storage TemperatureTSTG--55-+150
Reverse Zener VoltageVZIZT = 5mA13.81515.6V
Maximum Zener ImpedanceZZTIZT = 5mA--30
Maximum Zener ImpedanceZZKIZK = 1mA--200
Reverse Leakage CurrentIRVR = 10.5V--0.1A
Typical Temperature CoefficientIZTCIZ = 5mA9.2-13mV/
2505131730_Shanghai-Prisemi-Elec-PZ3D15HK_C48928306.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
SOD-323 Package Voltage Regulator Shanghai Prisemi Elec PZ3D15HK with Pure Tin Plating and Lead Free
Ask Latest Price
Pd - Power Dissipation :
200mW
Reverse Leakage Current (Ir) :
100nA@10.5V
Impedance(Zzt) :
30Ω
Diode Configuration :
Independent
Zener Voltage(Range) :
13.8V~15.6V
Zener Voltage(Nom) :
15V