W10G-E4/51
Model Number :
W10G-E4/51
Package :
DIP-4
Description
Vishay WOG Series Single-Phase Bridge Rectifier
Product Attributes
  • Brand: Vishay General Semiconductor
  • Certifications: UL recognition, file number E54214
  • Material: Molding compound meets UL 94 V-0 flammability rating
  • Compliance: RoHS-compliant, commercial grade (Base P/N-E4)
Technical Specifications
Model VRRM (V) VRMS (V) VDC (V) IF(AV) (A) IFSM (A) IR (A) VF at IF = 1.0 A (V) TJ max. (C) RJA (C/W)
W005G 50 35 50 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W01G 100 70 100 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W02G 200 140 200 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W04G 400 280 400 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W06G 600 420 600 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W08G 800 560 800 1.5 50 5.0 1.0 150 36
W10G 1000 700 1000 1.5 50 5.0 1.0 150 36
2410121757_VISHAY-W10G-E4-51_C145304.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Single phase bridge rectifier VISHAY W10G-E4/51 ideal for ac dc power supplies adapters and chargers
Ask Latest Price
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current :
50A
Operating Junction Temperature Range :
-55℃~+150℃
Voltage - Forward(Vf@If) :
1V@1A
Current - Rectified :
1.5A
Voltage - DC Reverse(Vr) :
1kV
Description :
Bridge Rectifier 1kV 1.5A Through Hole DIP-4