This scrap metal shear baler is configured with the occlusive compacting box, suitable for processing the oversized waste metals and baling the scraped vehicles. The specific size of compacting box and the bale can be designed specially to meet the needs of users. As for the standard specification, the machine is about 3,000mm or 5,000mm long, 1,350mm or 2,000mm wide. Based on the processing conditions, this machine can be equipped with motor or Cummins diesel engine.
2. Technical Parameters:
| Scrap Metal Baling Shear | |
| Model | Y83Q-4000C |
| Cylinder pushing /shearing force | 400 ton |
| Maximum working pressure | 20MPa |
| Capacity | 1.5-2.5 tons/h |
| Press room open size | 5000×1350×680mm |
| Press room close size | 5000×460×460mm |
| Bale dimensions (LxWxH) | 460×(300-460)×(300-600)mm |
| Cutting Speed | 2-3 times/min |
| Hydraulic Oil Cooling system | Air cooling system |
| Diesel Engine Power | 83kW |
| Baler dimensions (LxWxH) | 8700×2250×3200mm 2000×1600×1700mm |
| Weight | 32000(kgs) |
| Scrap size can be cut | Square Steel: 90×90mm Angle Iron: 180×180×15mm(3pcs) Round Steel:D100mm I Steel:320×132×11.5mm Steel plate:30×450mm Channel Steel: 320×90×10mm |
3. Description:
4. Application:
This scrap metal shear baler is capable of cold pressing various thin metal materials with the thickness less than 3mm into rectangular bales at normal state, such as waste steel, scrap iron, wire steel, etc. Moreover, this machine will cut the rectangular bale into required length, including the steel section that is not longer than 5m. It makes the waste metal materials convenient for storage and transportation. This machine is also able to offer qualified furnace charge for metal smelting plant.
5. Features:
6. Brief Introduction of Baling Process
Next, the clamping head will be opened. The bale ejector will push the bale at certain distance for cutting with shear cylinder. This action will be repeated without stop until the bale is about 600mm long left. Then the cutting job is finished. When the clamping head works, the bale ejector turns back to its original position. After the left and right clamping boards are opened again, the automatic baling and cutting process is done.
The scrap metal shear baler will wait for another manual press on automatic start button to continue the work cycle. If it doesn't need to bale and cut any more, users can push the left 600mm bale out of the equipment by hand.