GV121WXM-N80
Certification :
ISO9001 / ISO14000
Place of Origin :
ShenZhen / China
MOQ :
2 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
3000K pcs per month
Delivery Time :
1-5 weeks
Packaging Details :
Standard Exportation Package
Product :
12.1 inch Industrial TFT Display
Resolution :
1280 RGB x 800
Surface Luminance :
450 cd/m2(nits)
Interface :
LVDS
Pin number :
30pins
Viewing Direction :
IPS, All viewing angle (85/85/85/85)
Outline Dim. :
278.0(H)x184.0(V)×6.76(T) (mm)
Active Area :
262.656(H)x164.16(V) (mm)
Touch screen :
CTP optional
Surface Treatment :
Hard coating(3H)
Display Colors :
16.7 M
Connection :
ZIF
Operating Temp. :
-20℃ to +70℃
Storage Temp. :
-30℃ to +80℃
Certificate :
ISO9001:2015 / ISO1400:2015
Compliance :
REACH & RoHS Compliant
Description
12.1 Inch BOE GV121WXM-N80 Industrial/Medical TFT Display LVDS 450 Nits For HMI Product Introduction
GV121WXM-N80 Industrial TFT display is a 12.1inch IPS type full viewing angles screen with resolution of 1280x800 pixels. This industrial grade TFT LCD Display Module supports LVDS interface. this TFT LCD display GV121WXM-N80 is operated at 3.9V(Max value), Vdd is from 3.0V to 3.6V.
Product: 12.1 Inch Industrial TFT Display
Resolution: 1280 RGB X 800
Surface Luminance: 450 Cd/m2(nits)
Interface: LVDS
Viewing Direction: IPS, All Viewing Angle (85/85/85/85)
Pin Number: 30pins
Outline Dim.: 278.0(H)x184.0(V)×6.76(T) (mm)
Active Area: 262.656(H)x164.16(V) (mm)
Surface Treatment: Hard Coating(3H)
Connection: ZIF
Touch Screen: CTP Optional
Display Colors: 16.7 M
Operating Temp.: -20℃ To +70℃
Storage Temp.: -30℃ To +80℃
Compliance: REACH & RoHS Compliant
Certificate: ISO9001:2015 / ISO1400:2015
12.1 Inch BOE GV121WXM-N80 Industrial/Medical TFT Display LVDS 450 Nits For HMI Product Drawing
LCD Module Electrical Specifications
GV121WXM-N80 12.1 Inch Industrial / Medical TFT Display 1280x800 LVDS 450 Nits For HMI
Absolute Maximum Ratings
Power Consumption of Backlight
Optical Characteristics
12.1 Inch BOE GV121WXM-N80 Industrial/Medical TFT Display LVDS 450 Nits For HMI Product Image
Factory Facilities and Certificates
Projected Capacitive (PCAP) Touch Screen
Cover Glass:
1. Shape: Custom sizes, shapes, edge treatments, holes and cut-outs
2. Color: Silk printing, Logo
3. Glass material: Gorilla Glass, Tempered Glass, PMMA
4. Treatments: Mirror, AG, AR, AF
Sensor:
1. Sensor Material: Glass, Film, Film+Film
2. FPC: Shape design optional
3. IC: EETI, ILITEK, SIS, Cypress, Focaltech, Goodix and so on
4. Interface: I2C, USB, RS232
Search keyword: industrial TFT display 12.1 inch, PCAP TFT LCD 12.1 inch, PCAP TFT LCD 12.1 inch, tft 12.1 ", 12.1 inch tft lcd, 12.1" tft lcd, 12.1 inch tft lcd, tft lcd 12.1, 12.1 tft display, 12.1" tft display, 12.1 inch tft display, tft display 12.1 inch, tft display 12.1", 12.1 inch tft lcd display, 12.1" tft screen, 12.1 inch tft screen, tft screen 12.1 inch, tft screen 12.1", 12.1 inch tft lcd screen, 1280x800 TFT 12.1", 12.1 inch 1280x800, 12.1 inch LVDS