CBS220-16T-2G
place of origin :
Shanghai, China
Price :
Description
Product Description
General
  • Product Type: Managed Gigabit Ethernet Switch.
  • Design: Rack-mountable, white color, with LED indicators and reset button.
Connectivity
  • Ports: 16 x Gigabit Ethernet RJ-45 ports, 2 x Gigabit Ethernet SFP uplink ports14.
Performance
  • Switching Capacity: 36 Gbps14.
  • Forwarding Rate: 26.78 Mpps (for 64-byte packets)14.
  • Packet Buffer: 4.1 Mb.
Layer 2 Features
  • VLAN Support: Yes, up to 256 VLANS.
  • Broadcast Storm Control: Yes.
  • Auto MDI/MDI-X: Yes.
  • Jumbo Frames Support: Yes, up to 9216 bytes.
  • MAC Address Table Size: 8192.
Quality of Service (QoS)
  • QoS Support: Yes, with features like strict priority queuing, weighted round robin (WRR) etc.
Security
Management
  • Web-based Management: Yes.
  • Link Aggregation: Yes.
  • Port Mirroring: Yes.
  • SSH/SSL Support: Yes.
Power
  • AC Input: 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, internal power supply.
  • Power Consumption: 110 V = 11.1 W, 220 V = 11.4 W14.
Environmental
  • Operating Temperature: 0 - 50°C14.
  • Storage Temperature: -20°C to +70°C14.
  • Operating Humidity: 10% to 90%, relative, no condensation14.
  • Storage Humidity: 10% to 90%, relative, no condensation14.
Physical Dimensions
  • Dimensions: 440 x 203 x 44 mm (17.3 x 8.0 x 1.7 in)1.