10000PSI
Level :
PSL1-PSL3
Connection :
Flange
Color :
Red
Description
Drilling Rig spare parts API 6A 10000 PSI Spacer spools or Riser flange
Description of Spacer Spool
have outlets, but customers may specify outlets.
Alloy Steel Drilling Rig Spare Parts API 6A 10000 PSI Spacer Spools Or Riser Flange
Featurers of Drilling Adapters Flange Spacer Spool
  • Body: in-line or angle.
  • End connections: flanged, threaded or weld end.
  • Connections: 1”, 2”,3” from ANSI 150# up to API 5000.
  • Trim in stainless steel, hard facing or tungsten carbide.
  • Profiled trim to provide linear characteristics.
  • Adjusting handle to provide continuous control.
  • Indicator barrel shows valve setting in 1/64”.
  • Valves can be automated with electric or pneumatic actuators.
Product range
Rated Working Pressure 10000PSI
Rated Working Temperature -46Deg.-121Deg.
Working Medium Oil, gas, mud and water
Standard API 6A
Product Specification Level PSL1-3
Performance Requirement Level PR1, PR2
Specification of Drilling Adapters Flange Spacer Spool
Description L (mm)
3 1/8" X 5M To 3 1/8" X 5M 1092
4 1/16" X 5M To 4 1/16" X 5M 275
4 1/16" X 10M To 4 1/16" X 10M 1588
4 1/16" X 15M To 4 1/16" X 15M 614
5 1/8" X 5M To 5 1/8" X 5M 287
7 1/16" X 5M To 7 1/16" X 5M 700
9" X 5M To 9" X 5M 5200
11" X 5M To 11" X 5M 3048
13 5/8" X 3M To 13 5/8" X 3M 3048
13 5/8" X 5M To 13 5/8" X 5M 635
13 5/8" X 10M To 13 5/8" X 10M 650
21 1/4" X 2M To 21 1/4" X 2M 1400
26 3/4" X 3M To 26 3/4" X 3M 2440
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Wellhead
Model Number :
Spacer spools
Certification :
API-6A
Place of Origin :
China
MOQ :
1 SET
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video