RF-1530-2000W
Certification :
CE/ISO/FDA
Place of Origin :
JINAN,CHINA
MOQ :
1 set
Price :
10000-50000usd/set
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram, L/C
Supply Ability :
1000 sets per month
Delivery Time :
10-14 working days
Packaging Details :
strong plywood box
Working size :
1500mmx3000mm
Z axis :
100-200mm
Servo motor :
Japan Yaskawa servo 850w motor driver
Work table :
strong knife table (water table for your option)
Fiber laser generator :
Raycus 500W
Laser head :
Ray Tools
Mechanical driving system :
PMI square rail
Water chiller :
CWFL800
Motor reducer :
Japan Shimpo brand
PC system :
Industrial computer
Weight :
2000kg
Y axis servo unit :
Yaskawa 850w
Voltage :
AC380V/50HZ or 60HZ
Warranty :
2 YEARS
I/O card :
Cypcut
Color :
As per your requirement
Fiber source :
2000W IPG
Description
Aluminium Fiber Optic Laser Cutting Machine 2000W RF-1530-2000 for Metal Cutting
Suitable materials
Application Materials: Fiber Laser Cutting Equipment with IPG2000W is suitable for metal cutting like Aluminum 1mm-20mm,Stainless Steel Sheet, Mild Steel Plate, Carbon Steel Sheet, Alloy Steel Plate, Spring steel Sheet, Iron Plate, Galvanized Iron, Galvanized Sheet, Copper Sheet, Brass Sheet, Bronze Plate, Gold Plate, Silver Plate, Titanium Plate, Metal Sheet, Metal Plate, Tubes and Pipes, etc.
Application Industries
Features
1. Laser module protection
2. The laser module have warning sign to introduce the laser out avoid harm from direct laser;
3. The cover have ground connection to avoid hurt from leakage.
4. The operator need to wear suitable laser protection glasses throughout the operation;
5. Low maintenance:Fiber line transmission, no adjustment of optical path;
6. Easy operations:fiber line transmission no need reflect lens,save maintenance cost;
7. Super flexible optical effects:Compact design,easy to flexible manufacture requirements;
The process of cutting aluminum with a fiber laser cutting machine steps:
2000W Main Configuration Instructions
No. Name Quantity Origin and manufacturer name
1 Lasers
(1) Fiber laser 1 set
(2) Laser Power
2 The optical path and the cutting head
Special laser cutting head 1 set
3. Host Machine
(1) Machine bed 1 set Homegrown/Jinan Iron and Steel
(2) Gear rack 1 set From Taiwan
(3) Servo motor and drive 3 set Imported from Japan
4 CNC and software systems
CNC systems(With control software) 1 set Cypcut control system
5 Standard accessories
Water cooling 1 set TENGFEI
RF-1530-2000W Main Parameters
Model RF-1530-2000
Laser type Fiber laser
Laser working medium Fiber
Laser wavelength 1070 nm
Rated output power 2000 W
Beam quality <0.373mrad
Effective cutting range 1500×3000(mm)
Table axial positioning accuracy ≤±0.03mm/m
Repeat positioning accuracy table ≤±0.02mm/m
Cutting speed ≤30m/min
Maximum table load 1600KG
Power Ratings Three-phase AC 380V 50Hz
Equipment electric power 10-20KW
Total power protection class IP54
Processing capacity Description
Material Thickness Auxiliary gas
Carbon Steel <20mm
Oxygen
Stainless Steel <18mm
Oxygen
Aluminum <12mm Nitrogen
Part of the process parameters
Material Thicknes(MM) Gas Maximum cutting speed
Carbon Steel 1 Oxygen 3m/min
2 Oxygen 1.2m/min
5 Oxygen 0.5m/min
Stainless Steel 1 Oxygen 3m/min
3 Oxygen 0.5m/min
Aluminum 1 Oxygen 2m/min
2 Oxygen 0.5m/min
RF-1530-2000 Fiber laser cutting machine samples
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Rhino
Model Number :
RF-1530-2000W
Certification :
CE/ISO/FDA
Place of Origin :
JINAN,CHINA
MOQ :
1 set
Price :
10000-50000usd/set
Contact Supplier