S8VK-C12024 DIN Rail Power Supplies 120W 24VDC 5A 100-240VAC
| Omron | |
| Product Category: | DIN Rail Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| REACH - SVHC: | |
| Switching Supplies | |
| 1-Phase / Single Phase | |
| 120 W | |
| 85 VAC to 264 VAC | |
| 1 Output | |
| 24 VDC | |
| 5 A | |
| Industrial | |
| 122.2 mm | |
| 40 mm | |
| 125 mm | |
| S8VKC | |
| Brand: | Omron Automation and Safety |
| Product Type: | DIN Rail Power Supplies |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Part # Aliases: | S8VKC12024 |
| Unit Weight: | 1.279 lbs |
Cost-effective Single Phase Power SupplyUniversal input and Safety standardsfor worldwide
applicationsSpace-saving Compact Design
• Universal input for worldwide applications:100 to 240 VAC (85 to 264 VAC)
• DC input can be available: 90 to 350 VDC
• Operation temperature range: –25 to 60 °C
• Compact Dimension for small space
• Flexible installation by special mounting brackets
• Safety standards:UL508/60950-1, CSA C22.2 No.107.1/60950-1EN50178, EN60950-1
• EMS: Conform to EN61204-3EMI: EN55011 Class A
The OMRON INDUSTRIAL S8VKC12024 is a reliable and efficient AC/DC power supply, designed to
provide a single 24V output with a maximum current of 5A. With a power rating of 120W, this power supply
OMRON INDUSTRIAL S8VKC12024 is a dependable and high-performance solution.
Output: The power supply has a 24V DC output voltage.
Power Rating: The "C12024" in the model number indicates that the power supply has a rated output
power of 120W.
Input Voltage Range: The power supply accepts a wide input voltage range, typically ranging from
100V to 240V AC.