K2.92 Female 4-hole Flange Stainless Steel RF Coax Connector for MF30/MF30A/TLL40-1130A Cable
The BNC connector, also known as the Bayonet Neill-Concelman, is a miniature quick connect/disconnect RF (Radio Frequency) connector designed for use with coaxial cables. It features two bayonet lugs on the female connector, allowing for a quick connection by only rotating the coupling nut a quarter turn. BNC connectors are particularly well-suited for terminating miniature to subminiature coaxial cables, such as RG-58, RG-59, RG-179, and RG-316. These connectors are commonly found in radio, television, and other RF electronic equipment, test instruments, video signals, and were historically popular in 10BASE2 computer networks. BNC connectors are manufactured to match either a 50 ohm or 75 ohm characteristic impedance of the cable. They perform well in lower microwave frequency applications, including monitors, LANs (Local Area Networks), telecommunication devices, and test equipment. Designed according to MIL-C-39012/16-24l standards, these connectors feature a bayonet structure for coupling mating and can be interchangeably used with internationally available counterparts. They offer rapid engagement and disengagement capabilities, making them ideal for connecting coaxial cables in radio equipment and instruments.
Specification
Note:The specific data of the model are based on the data in the product specification sheet.
Electrical Characteristics
Impedance 50 Ohm
Frequency Range DC~40GHz
Rated Voltage 250VRMS (Maximum sea-level)
Dielectrics Voltage-resistance 750 VRMS (Maximum sea-level)
Insulation Resistance ≥5000MOhm
Contact Resistance Outer conductor ≤3.0mOhm
Center conductor ≤2.0mOhm
VSMR ≤1.05+0.005f
Product Detail:
Material & Mechanical Characteristics
Center Conductor Male/Plug Brass Gold plated
Female/Socket Beryllium bronze Gold plated
Elastic Contact Beryllium bronze Nickel Plated
Shell / Housing Brass,stainless steel Gold plated/Passivation
Insulators PEI/PLF
Sealing Ring Silicone Rubber
Durability 500 cycles
Mating Cycles 500Cycles
Mating Torque 0.79N.m~1.13N.m
Temperature -55°C~+125°C
Features:
Structural Features
Size and Design: The outer conductor diameter of the K2.92 connector is 2.92mm, with a design characteristic impedance of 50Ω. Its structural design allows it to maintain high-performance transmission effects in extremely small sizes. Due to its small size and light weight, the K2.92 connector has obvious advantages in application scenarios that require space saving and weight reduction .
Compatibility: The K-type connector has a similar interface design to SMA and 3.5mm connectors and can be interchanged with them. Although these three connectors have consistency in the dimensions of their male and female parts, allowing for interconnection without transitions, long-term use of different connectors interchangeably may affect transmission performance and test accuracy, and should be avoided as much as possible .