TNC Straight Female 4-hole Flange RF Coaxial Connector for SFF-50-1.5-1/SYV-50-2-1 Cable
TNC series product is designed as a threaded version of BNC connector, the TNC RF connectors features screw threads for mating.TNC connectors are miniature, threaded waterproof units with a constant 50ohm impedance,operating from DC-11ghZ, there are two types of TNC connectors:standard and reverse polarity.these low cost connector typically utilize die cast and molded components.While performance will not be equal to the industrial or military grade products,these connectors are ideal for use on a varity of commercial applications. Widely used for antenna connections, TNC have many applications in avionics, defence, communications and general industrial markets. Reverse polarity and 75 ohm TNC are also available.
Specification
Note:The specific data of the model are based on the data in the product specification sheet.
Electrical Characteristics
Impedance
50Ω
Frequency Range
DC~4GHz
Rated Voltage
2500VRMS (Maximum sea-level)
Dielectrics Voltage-resistance
750VRMS (Maximum sea-level)
Insulation Resistance
≥2000MΩ
Contact Resistance
Outer conductor
≤6mΩ
Center conductor
≤1.5mΩ
VSMR
≤1.3
Mechanical Specification
Environmental Specification:
Operating Temperature -30 to +70 Deg C
Detailed Drawing
Features:
2, TNC series RF Electronic connector is designed as a threaded version of BNC connector.
3, TNC RF connectors features screw threads for mating. RF TNC connectors are miniature, threaded waterproof units with a constant 50ohm impedance,operating fromDC-11ghz