ICR18650-3S12P
Certification :
UN38.3, MSDS, IEC62133, RoHS
MOQ :
200pieces
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
3'000Pieces daily
Delivery Time :
within 15days
Packaging Details :
Bulk packing
Nominal Voltage :
11.1V
Nominal Capacity :
30Ah
Cycle Life :
500times
Discharging Rate :
1C
Operating Temperature :
-20 °C to 60 °C
Charge Temperature :
0 °C to 45 °C
Description
ICR18650 3S12P Rechargeable 12V Battery Pack 30ah For Electric Wheelchair
Product Overview
Rechargeable 12V Battery Pack 12V 30ah Power Tools Electric Wheelchairs Battery
Technical Specifications
Model 11.1V lithium ion battery
Product Type Lithium ion batteries
Nominal voltage 11.1V
Capacity 30Ah
Input 12.6V
Dimension Custom
Output 12.6-10.8V
Max continuous discharge current 1C (Adjustable)
Battery cells A grade battery cells
PCM 12V A grade PCM, over-charge/discharge protection, over-heat protection, short circuit protection
LED Indicator Customize
ON/OFF Switch Customize
Connectors 5.5*2.1mm DC jack+5.5*2.1mm DC plug (can be customize)
Recharge cycle More than 500 times
Battery Charger 12.6V US/EU/UK plug
Charging full time Around 5 hours
Operating temperature -20 °C to 60 °C
Charge temperature -0 °C to 45 °C
Storage temperature -20 °C to 45 °C
Operating humidity 5% to 90%, non-condensing
Product Images
Frequently Asked Questions
Can I use Lithium batteries mixing with other battery types?
What will happen if the batteries with different capacity are packed together?
What are the possible reasons for zero voltage or low voltage of the battery pack?
Customized Battery Solutions
ICR18650 3S12P Rechargeable 12V 30Ah Lithium Ion Battery Pack with 11.1V Nominal Voltage and 500 Cycle Life
Why Choose Us
Technology
  • All-weather applicability (-30~60℃)
Research & Development
Quality Control
Certifications
CE, RoHs, BIS, KC, CB, UL, MSDS, UN38.3, IEC61233 certificated.
Factory Tour
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Model Number :
ICR18650-3S12P
Certification :
UN38.3, MSDS, IEC62133, RoHS
MOQ :
200pieces
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
3'000Pieces daily
Contact Supplier