Mechanical Seals type 103B-22/25/30/35 Series For Pump
Operational Conditions:
  1. pring Mechanical Seal Elastomer Bellows Water Pump Seal
  2. Shaft size:22mm 25mm 30mm 35mm
  3. Temperature: -20ºC to +180ºC
  4. Pressure: ≤2.5MPa
  5. Speed: ≤15m/s
Materials:
  • Stationary Ring: Ceramic, Silicon Carbide, TC
  • Rotary Ring: Carbon, Silicon Carbide
  • Secondary Seal: NBR, EPDM, FKM, PTFE
  • Spring and Metal Parts: Steel
  • 3. Seat Type:
  • 4. Applications: Clean water, sewage water, oil and other moderately corrosive fluids
Performance Capabilities
Temperature
-40℃ to 200℃, dependent on the elastomer
Pressure
Up to 8 bar
Speed
Up to 18 m/s
End play/axial float allowance
±0.1mm
Size
22mm 25mm 30mm 35mm