CAFS5006
Place of Origin :
WUXI
MOQ :
Please contact us for details
Price :
Offline conversation or face-to-face discussion
Payment Terms :
L/C/Ade/Pellet/Texi Union, MoneyGram, Alipay, and business-to-business payments
Supply Ability :
999
Delivery Time :
3-7 work days
Overall material :
Aluminum alloy (stainless steel optional)
temperature :
Medium temperature(-10~65)
Calibration method :
Air, 0°C, /20°C 101.325kPa
interface :
G1/4
Output mode :
Analog output 1-5V
precision :
±1.5%F.S
Description
Introduction and Differentiated Features of the CAFS5006 Air Flowmeter
Key Features and Differentiators:
  6. Versatile Output Options:Offers both analog output (1 to 5 V) and digital I2C communication output, providing flexibility in data integration.
Functional Items and Performance Parameters of CAFS5006:
Performance Parameter Unit Remarks
Flow Range 10 / 20 / 30 / 50 units (L / MIN) slpm
Power Supply Voltage 8~24VDC, 50mA VDC
Accuracy ±1.5 % FS
Response Time 20 ms (selectable)
Maximum Pressure 0.8 MPa
Communication Mode 485/I2C Selectable
Output Method Analog outputs of 1-5V V
Temperature Medium temperature (-10~65) °C
Joggle G1/4 Customizable
Levels of Protection IP40
Calibration Method Air at 0℃, and / 20℃ 101.325kPa
Overall Material Aluminum alloys (stainless steel optional)
Product Specifications:
Product Model Latus Rectum Joggle Long High Wide Path Diameter Specifications
CAFS 5006 6 1/4’’ 83 27 35 6 10 / 20 / 30 / 50 units (L / MIN)
Differentiated Features:
Conclusion:
Send your message to this supplier
Send Now
CAFS5006 latus rectum 6 joggle 1/4’’ L 83 83 27 W 35 d 6 specifications 10 / 20 / 30 / 50 units (L / MIN)
Ask Latest Price
Brand Name :
Consensic
Model Number :
CAFS5006
Place of Origin :
WUXI
MOQ :
Please contact us for details
Price :
Payment Terms :
Contact Supplier