GB/T 14291 Q235A / Q235B ERW Cold Drawn Welded Steel Pipes For Ore Pulp Transportation
Material
Specification
Property Specification
Outer Diameter Any
Wall Thickness 2mm - 16mm
Length 5.8m, 6m, 12m
Chemical Composition
Element Q235A Composition (wt%) Q235B Composition (wt%)
C (Carbon) 0.14 - 0.22 0.12 - 0.20
Mn (Manganese) 0.30 - 0.65 0.30 - 0.70
Si (Silicon) 0.12 - 0.30 0.17 - 0.30
S (Sulfur) ≤ 0.050 ≤ 0.045
P (Phosphorus) ≤ 0.045 ≤ 0.045
Mechanical Properties
Property Q235A Mechanical Properties Q235B Mechanical Properties
Yield Strength ≥ 235 MPa ≥ 235 MPa
Tensile Strength 375 - 500 MPa 375 - 500 MPa
Elongation ≥ 25% ≥ 24%
Impact Test Test temperature at 20°C, Akv ≥ 27 J Test temperature at 20°C, Akv ≥ 27 J