NAO35X55X40
Certification :
ISO
Place of Origin :
China
MOQ :
10 pcs
Price :
USD1-10
Payment Terms :
L/C, T/T, Paypal, Western union,
Supply Ability :
1,000,000 pieces per month
Delivery Time :
2-7 days after receiving the payments or deposit (ball bearing)
Packaging Details :
Model :
NAO35X55X40
Structure :
Needle cage assembly
Material :
Steel
Size :
35x55x40 mm
Cage :
Steel or brass
Description
NAO35X55X40 steel cage bearing , ABEC5 small needle bearings assemble parts
Quick Detail:
1. Type: Needle cage
2. Brand Name: UMT
3. Bore Size: 35 mm
4. Outside Diameter: 55 mm
5. Model Number: NAO35X55X40
6. Precision Rating: ABEC-1(P0), ABEC-3(P6), ABEC-5(P5), ABEC-7(P4)
7. Seals Type: open
8. Number of Row: Single Row
9. Place of Origin: CHINA
10. Width: 40mm
11. Net weight: 0.3kg
12. Material: steel
13. Cage: Steel or brass
14. Type: needle
15. Clearance: C2,C3,C4
16. Vibration: V1,V2,V3
17. Service: OEM Service & Good Service
18. Sample available: Yes
19. Manufacturer: Yes
Description:
resin polyamide cage, the thrust bearing is also with dust-proof cover, which has a good effect in
preventing scattering of oil and grease and invasion of external dust.
Specifications:
Quality Standard:
ISO9001:2008 quality management system, TS16949
Specification:
NAO35X55X40 (Z1V1, P6)
Brand Name: UMT
Size: 35x55x40 mm