Minmax Prismatic LiFePO4 Cells, with model number LFP54174145, is a reliable and efficient power solution. These cells are manufactured in China and certified by UL, IEC, MSDS, UN38.3 standards, with a minimum order quantity of 100. The nominal voltage of these prismatic cells is 3.2V and the maximum charge voltage is 3.65V. With a high energy density of 320Wh, these cells are an ideal power source for E-bike, E-scooter, E-motorcycle, and E-tricycle applications. Moreover, these cells have a cycle life of up to 3000 cycles, which makes them a great long-term partner for your project. The price of these cells is negotiable.
Customization:
Minmax Primatic LiFePO4 Cells: LFP54174145
Product Specifications:
  • Brand Name: Minmax
  • Model Number: LFP54174145
  • Place of Origin: China
  • Certification: UL, IEC, MSDS,UN38.3
  • Minimum Order Quantity: 100
  • Price: Negotiable
  • Payment Terms: T/T in advance
  • Nominal Capacity: 100Ah
  • Nominal Voltage: 3.2V
  • Max. Discharge Current: 40A
  • Energy: 320Wh
  • Energy Density: 320Wh/kg
  • Dimensions: L*W*H: 54*174*145mm
  • Operating Temperature: -20℃ ~ +55℃
  • Protection: Overcharge, Overdischarge, Overcurrent, Short Circuit
Support and Services:
Primatic LiFePO4 Cells Technical Support and Service
Technical Support
Service & Maintenance
Customer Support
Packing and Shipping:
Packaging and Shipping
FAQ:
Primatic LiFePO4 Cells
Q1: What is the brand name of Primatic LiFePO4 Cells?
A1: The brand name of Primatic LiFePO4 Cells is Minmax.
Q2: What is the model number of Primatic LiFePO4 Cells?
A2: The model number of Primatic LiFePO4 Cells is LFP54174145.
Q3: Where is the Primatic LiFePO4 Cells from?
A3: Primatic LiFePO4 Cells is from China.
Q4: What certifications does Primatic LiFePO4 Cells have?
A4: Primatic LiFePO4 Cells has UL, IEC, MSDS and UN38.3 certifications.
Q5: What is the minimum order quantity of Primatic LiFePO4 Cells?
A5: The minimum order quantity of Primatic LiFePO4 Cells is 100.
Send your message to this supplier
Send Now
Prismatic LiFePO₄ Cell LFP54174145 3.2V 150000mAh Charge & Discharge Temperature -20℃~+60℃
Ask Latest Price
Battery Chemistry :
LiFePO₄
Voltage :
3.2V
Capacity :
150000mAh
Charge Temperature :
-20℃ ~ +60℃
Discharge Temperature :
-20℃ ~ +60℃
Warranty :
5 years
Contact Supplier