MB350BSB
Certification :
IEC 529, EN 60529; IEC 309, EN 60309
Place of Origin :
China
MOQ :
1PC
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
1000pcs/month
Delivery Time :
2-3 weeks
Packaging Details :
Packed by strong paper cartons
Electrode :
negative electrode
Color :
Black
Mounting Type :
Cable Mount
Current Rating (Ampere) :
350A
Voltage :
Up to 600VAC/VDC
Pole Format :
Single Pole
Description
PowerSyntax High Current Lithium Battery Connector 350A For Negative Electrode With Busbar Screw Connection Part No. MB350BSB
Technical Parameters:
Attribute Value
Brand / Manufacturer PowerSyntax
Manufacturer Part Number MB350BSB
Mounting Type Cable Mount
Pole Format Single Pole
Current Rating (Ampere) 350A
Voltage Rating Up to 600VAC/VDC
Ambient Temperature -20 ℃ to +125 ℃
Flame retardant grade V0
Color option
☐ Orange for positive electrode MB350BSO
☑️ Black for negative electrode MB350BSB
Frequency (Hertz) 50-60 Hz
Contact resistance 0.3mΩ maximum contact resistance at DC 1A
Insulation resistance 5000MΩ minimum insulation resistance at 250VDC
Connection Technology Busbar Screw Terminal
Material of Plastic Housing Flame retardant PA66
Material of Metal Contacts Brass
International Standard IEC 529, EN 60529; IEC 309, EN 60309
Dimension Drawing:
PowerSyntax High Current Lithium Ion Battery Connector 350A For Negative Electrode With Busbar Screw Connection Part No MB350BSB
Features and Benefits:
PowerSyntax MB series High Current Battery Connectors are single position cable connectors that support 150A, 250A and up to 350A for storage batteries. The connectors combine ruggedness, reliability, and ease of assembly in a single-circuit storage battery connector. The HCT components also feature a small, right-angle receptacle that maintains a low profile to the battery unit, offering significant space savings. The series offers a guide key and color-coding to prevent mismating between the ± electrode with IP2X finger protection.
• Rated up to 350A
• 180° reversal mate allows flexible cabling.
• Downsized receptacle saves space inside a battery unit.
• Right angle plug saves space for cable wiring.
• Safety design with IP2X finger protection.
• Guide key and color-coding prevent mismating between ± electrode.
Customized Solutions:
Application of the Portable Distribution Boxes, Industrial Plugs & Sockets:
• Civil Industries: Hospital, School, Bank, Square, Shopping Mall, Supermarket, and etc.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
PowerSyntax
Model Number :
MB350BSB
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
1PC
Payment Terms :
T/T, Western Union
Contact Supplier