PD90W-DRM
Certification :
CE,RoHS,FCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
10 units
Payment Terms :
T/T
Delivery Time :
1-30days
Input: :
Standard POE IN
Output: :
12V/16V/24V/48V DC Switchable, Max 90W
Protocol :
IEEE802.3af/at/PoE++/bt
Data Speed :
10/100/1000Mbps
Power/Data Assignment :
Power pin 1,2,4,5"+", pin 3,6,7,8"-",Data pin 1,2,3,4,5,6,7,8
Type: :
Industrial PoE Splitter
Description
90W Industrial PoE Power over Ethernet splitter
PD90W-DRM, is a 90W industrial PoE Splitter, it's DIN rail mountable, and can be working at harsh ambient environment which meet the requirements of various industrial fields, it also has stronger protection performance and hardware configuration than usual injectors. No matter where at harsh high-density network applications such as factories, mines, industrial automation, transportation, infrastructure, ports and farms, etc. there is no problem for PD90W-DRM to be installed and applied.
In Power over Ethernet operating condition, power and data are transmitted over the network cable simultaneously. The PoE Splitter PD90W-DRM comes with 12V/16V/24V/48Vdc Switchable output voltage and maximum 90 Watt stabilized output power and pass through pins 1,2,4,5 and 3,6,7,8 over the Ethernet cable, meanwhile network data transmits at the maximum speed of 1000Mbps through pins 1, 2, 3 and 6 over this PoE splitter.
Specification
Item Industrial Grade PoE Splitter
Model PD90W-DRM (metal case)
Input Voltage/Frequency Standard PoE IN
Output Voltage/Current DC 12V/16V/24V/48V switchable, MAX 90W
Interface Port PoE RJ45 Input Port, 10/100/1000Mbps(Gigabit)
Ethernet Data RJ45 Output Port, 10/100/1000Mbps(Gigabit)
Terminal DC Power Output Port
Power/Data Assignment Power: pin 1,2,4,5“+”, pin 3,6,7,8 ”-”; Data: pin 1,2,3,4,5,6,7,8
Data Exchange 10/100/1000Mbps
Ambient Environment Operating temperature: -10~65℃
Storing temperature: -40~70℃
Operating Humidity: 10%~90% RH, no condensation
Storing Humidity: 5%~90% RH, no condensation
Network Medium
10Base-T: Category 3,4,5(Cat3,4,5) and above UTP/STP(≤100m)
100Base-TX: Category 5,5e(Cat5,5e) and above UTP/STP(≤100m)
1000Base-T: Category 5e,6(Cat5e,6) and above UTP/STP(≤90m)
Special Feature
Din Rail Mounting, Output voltage is switchable as required
Metal enclosure, natural heat dissipation
Under-voltage, over-voltage, over-current and short-circuit protection
Isolative integrated circuit scheme
System Reliability: MTBF>=30k hours
PoE++/IEEE802.3bt, IEEE802.3af/at downward compatible
Lighting Protection: 3KV 8/20us; 3KV ESD protection
Comply to CE, FCC, RoHS
Warranty one year
Dimension/Weight Product Size: 100mm×86mm×30mm; N.W.: 0.35KG, G.W.: 0.45KG
Send your message to this supplier
Send Now
PD90W-DRM Gigabit 90W IEEE802.3af/at/PoE++ compliant Industrial Grade PoE Splitter
Ask Latest Price
Brand Name :
POETRONICS
Model Number :
PD90W-DRM
Certification :
CE,RoHS,FCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
10 units
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier