PSE90W-DRM
Certification :
CE, FCC, ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union, PayPal
Supply Ability :
200,000pcs/month
Delivery Time :
2-30days
Packaging Details :
50pcs/carton
Input :
DC48-57V, 2A Max.
Output :
DC48-57V, 90W Max.
Protocol Standard :
IEEE802.3af/at/PoE++
Data Speed :
10/100/1000Mbps(Gigabit)
Type :
Industrial Grade PoE Injector
Size :
188x100x30mm
N.W. :
0.48KG
Description
90W Industrial Grade IEEE802.3af/at/PoE++ Compliant PoE Injector
PSE65W-DRM, with 48-57V DC input and 48-57V DC, 90W Max. output, it has to work with external power supply, compliance with IEEE802.3af/at and PoE++ protocol standard, which means it will go through advance detection before supplying power to the terminal device (Powered Device-PD), with 10/100/1000Mbps(Gigabit) data transmission speed. PSE90W-DRM has Ethernet data & PoE one pair output ports and it is suitable for indoor using, its power stretch range up to 100 meters.
Technical Specs
Item Industrial Grade PoE Injector
Model PSE90W-DRM
Input Voltage/Frequency 48-57V DC 2A Max.
Output Voltage/Current 48-57V DC, 90W Max, External Power Supply Is Required.
Power/Data Assignment
Power pin 1,2,4,5“+”, 3,6,7,8”-”; Data: pin 1,2,3,6
Data Exchange Gigabit(10/100/1000Mbps)
Ambient Environment Operating temperature: -40~80℃
Storing temperature: -60~90℃
Operating Humidity: 10%~90% RH, No condensing
Storing Humidity: 5%~90% RH, No condensing
Data Speed
Ethernet 10Mbps half-duplex, 20Mbps full-duplex
Fast Ethernet 100Mbps half-duplex, 200Mbps full-duplex
Gigabit Ethernet 2000Mbps full-duplex
Network Medium
10Base-TX: Pair 2 Category 3(Cat3) and above UTP/STP(≤250m)
100Base-TX: Pair 2 Category 5(Cat5) and above UTP/STP(≤150m)
1000Base-T: Pair 4 Category 5(Cat5e) and above UTP/STP(≤100m)
1000Base-T: Pair 4 Category 6(Cat6e) and above UTP/STP(≤90m)
Special Feature
Plug and Play, without configuration management
Metal enclosure, natural heat dissipation
Under-voltage, over-voltage, over-current and short-circuit protection
System Reliability: MTBF>=30k hours
IEEE802.3af/at downward compatible
Lighting Protection: 6KV 8/20us; 6KV ESD protection
Comply to EN55022, CLASS BCE&RE, CE, FCC, RoHS
IP40 Protective grade
Warranty 1-3 years
Dimension/Weight Product Size: 188mm×100mm×30mm; N.W.: 0.40KG, G.W.: 0.45KG
Send your message to this supplier
Send Now
PSE90W-DRM Gigabit 90W IEEE802.3af/at/PoE++ compliant Industrial Grade PoE Injector
Ask Latest Price
Brand Name :
POETRONICS
Model Number :
PSE90W-DRM
Certification :
CE, FCC, ROHS
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
50pcs
Price :
Negotiable
Contact Supplier