032F1204, 032F1208
Port Size :
3/8'' (10mm)
Connection Type :
Solder (ODF)
Function :
2 Way Normally Closed
Voltage :
24VDC, 24VAC, 110VAC, 220VAC
Seal Material :
PTFE
Body Material :
Brass
Application :
Chiller, Freezer, Air Conditioning, Cooler, Etc
Description
Solenoid Valve Danfoss Type 032F1204 EVR 3 3/8 in Solder NC
The shown is danfoss type EVR 3 solenoid valve, 3/8'' (10mm) ODF solder port size, 2 way normally closed, 12V DC, 24V DC, 24V AC, 110V AC, 220V AC voltages (other voltages can be customized), ordering code: 032F1204, 032F1208.