Spare BC.080 K01.001200 Solenoid Valve Coils
Voltage :
DC12V
Hole size :
12mm
Power :
Solenoid Control
Color :
Blue (Other color can be customized)
Application :
LPG/CNG Gas Cut-off Solenoid Valve Coil Automatic Control
Insulation class :
H
Connection type :
6.3mm x 0.8mm
Description
BC.080 ATIKER Type 12VDC 8W K01.001200 LPG/CNG Gas Cut-off Solenoid Valve Coil
Technical parameter of BC.080 ATIKER type gas conversion solenoid coils:
Model BB12029210
Normal voltage DC10V; or OEM
Normal power DC: 8W
Insulation class H
Connection type 6.3mm x 0.8mm
Application K01.001200 LPG/CNG Gas Cut-off Solenoid Valve Coil
Weight 74 g
Hole size 12 mm
Height 29.2 mm
Main dimenison of 12VDC 8W LPG/CNG shut-off solenoid valve coils:
K01.001200​ LPG/CNG Gas Cut-off Electric Magnetic Valve Coils:
BC.080 ATIKER Type 12VDC 8W K01.001200 LPG/CNG Gas Cut-Off Solenoid Valve CoilBC.080 ATIKER Type 12VDC 8W K01.001200 LPG/CNG Gas Cut-Off Solenoid Valve Coil
Other electromagnetic coils for your reference:
Dual fuel car LPG system composition and working principle
1. The main composition and working principle of the dual fuel car LPG system
2. Gas storage tank
The functions of the various parts of the integrated valve are as follows:
Welcome to your inquiry!
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
BRANDO
Model Number :
BB12029210
Certification :
None
Place of Origin :
Ningbo, China
MOQ :
1000
Price :
Negotiation
Contact Supplier