3003133 (12DK-40-1836), 3003138 (24DK-40-1836)
Application :
HYDAC Type WSM06020 ELectro Valve Accessories Solenoid Coil
Description
HYDAC Type Kostal Connector 2-pole 12V DC 3003133 12DK-40-1836 Hydraulic Coil
Technical data of HYDAC Type Hydraulic Solenoid Coils:
Model number BB18040004
Ref number E0241.H / 3000249 / 3003138 / 40-1836
Normal voltage DC12V, DC24V (±10%)
Normal power DC: 18W, 23W
Material Plastic, Brass, Iron
Wire class H
Connection KOSTAL M27X1
Application HYDAC Type WSM06020 ELectro Valve Accessories Solenoid Coil
Hole size 18 mm
Height 40.0mm
Width 36.4mm
Overall dimension of Hydraulic Solenoid Coils:
Solenoid Coil Main Features:
1. Heat resistant bobbin moulded with thermoplastic polyester material;
2. High quality Enameled copper wire, F, H, N different insulation class for choose;
3. Built-in magnetic yoke, made by low carbon iron;
4. Encapsulation with high quality specially designed thermosetting & thermoplastic material.
Solenoid Coil Main Structure:
Focus on your demands, Offer you best solution:
√ Contact us if some points you have doubt
√ Contact us if somewhere need to change
√ Contact us if not the one you are looking for
√ Contact us if you are doing designing
Welcome to your any question and inquiry!
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Brando
Model Number :
BB18040004
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1000
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Contact Supplier