Festo Type DSNU-10-40-PPV-A Pneumatic Air Cylinder Aluminum Round Body
Specifications of DSNU Series Pneumatic Cylinder:
Bore Size (mm) 8 10 12 16 20 25 32 40 50 63
Acting Type DSNU Double Acting
ESNU Single Acting
Port Size M5 G1/8'' G1/4'' G3/8''
Piston Rod thread M4 M6 M8 M10x1.25 M12x1.25 M16x1.25
Cushioning Type - Adjustable Cushion
Cushioning Length (PPV) - 12mm 15mm 17mm 14mm 18mm 20mm 21mm
Fluid Air (to be filtered by 40μm filter element)
Operating Pressure Range 0.1 to 1.0 MPa