C22S3-D24K1/11, C22S3-D12K1/11
Voltage :
12VDC, 24VDC
Power :
32W
Connector :
DIN43650A
Insulation Class :
F
Description
DUPLOMATIC Type Solenoid Coil 12V 24V DC C22S3-D24K1/11 C22S3-D12K1/11
This is hydraulic solenoid coil for DUPLOMATIC DS3 series hydraulic solenoid valves; Ordering code: C22S3-D24K1/11, C22S3-D12K1/11; Voltage: 12VDC, 24VDC; Power: 32W. The solenoid coil is the main part of a solenoid. A solenoid consists of the coil, the tube, and the armature. BRANDO manufactures and supplies different types of solenoid coils for many hydraulic solenoid valves. Our solenoid coil can be used for directional valves, proportional valves, cartridge valves, pumps and much more.
Dimension of Hydraulic Solenoid Valve Coil:
BRANDO Model
BB22050012
Voltage
12VDC, 24VDC
Power
32W
Other voltage and power can be customized
Connector
DIN43650A
Insulation Class
F
Product Video of Hydraulic Solenoid Coil:
BRANDO Solenoid Valve Coils Production Video:
More Hydraulic Solenoid Coils fo you to choose:
DUPLOMATIC Type Solenoid Coil 12V 24V DC C22S3-D24K1/11 C22S3-D12K1/11 DUPLOMATIC Type Solenoid Coil 12V 24V DC C22S3-D24K1/11 C22S3-D12K1/11 DUPLOMATIC Type Solenoid Coil 12V 24V DC C22S3-D24K1/11 C22S3-D12K1/11 DUPLOMATIC Type Solenoid Coil 12V 24V DC C22S3-D24K1/11 C22S3-D12K1/11
Focus on your demands, Offer you best solution:
√ Contact us if some points you have doubt
√ Contact us if somewhere need to change
√ Contact us if not the one you are looking for
√ Contact us if you are doing designing
Welcome to your any question and inquiry!
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
BRANDO
Model Number :
BB22050012
Certification :
CE, ISO
Place of Origin :
China, Ningbo
MOQ :
1000
Price :
Negotiation
Contact Supplier